Upozorenja i najave

KRAJ TOPLOTNOG TALASA U SRBIJI: Klimatolog rekao kada stiže jako zahlađenje sa pljuskovima - evo do kada će trajati

Autor Nikola Todorović

Klimatolog objavio kakvo se vreme očekuje u Srbiji u julu.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

"Toplotni i temperaturni rekordi oboreni su proteklih dana ne samo u Srbiji, već i u mnogim evropskim državama. Krajem nedelje izaći ćemo iz ovog dugog toplotnog talasa kada nas očekuje i pad temperature", kaže za RTS klimatolog Vladimir Đurđević. Takođe je meteorolog Marko Čubrilo u njegovoj vremenskoj prognozi za jul istakao da se na području Srbije nastavljaju tropski periodi koji su obeležili jun. 

"Ovo jeste ozbiljniji toplotni talas zbog dužine trajanja. Očekujemo ozbiljnije zahlađenje krajem nedelje. Tada se očekuje i više padavina ali nas svakako očekuje još nekoliko ovako toplih talasa do kraja leta", kaže Đurđević.

Đurđević je podsetio da se deset najtoplijih leta zabeležilo od 2.000 godine, te se, kaže, može očekivati da da se ove godine obore neki rekordi.

"U nekim skandinavskim zemljama zabeležene su prave tropske temperature što uz učestalo obaranje temperaturnih rekorda potvrđuje da je reč o globalnom zagrevanju i da ceo svet oseća posledice toga", kaže Đurđević. 

Prema njegovim rečima, u Srbiji se u narednim godinama mogu očekivati i ekstremniji vremenski uslovi, zbog čega treba da se prilagodimo. 

"Savet građanima je da ko god može ode iz grada, jer efekat zagrevanja asfalta, čelika i betona dodatno podiže temperaturu. Umereno koristiti klima uređaje. U zemljama na jugu Evrope kao što su Španija i Italija postoje već 'skloništa'", za ljude koji nemaju klimu, da mogu da se sklone i prenoće u klimatizovanom prostoru", navodi Đurđević.

On je objasnio na koji način klimatske promene, letnje suše utiču i na poljoprivredne prinose.

"Suše su velike, naši ratari već prijavljuju manje prinose, negde i do 20 odsto, u odnosu na višegodišnji prosek. Mnogo zavisi i od agrotehničkih mera koja se primenjuju. Ogromnu sušu smo imali 2012. i štetu od preko dve milijarde dolara. U budućnosti mora da se intezivno radi na sistemima za navodnjavanje kako bi se izbegle posledice suša kojih će svakako biti", naglasio je Đurđević.

(MONDO)