"Oblačnost s kišom, plјuskovima i grmlјavinom koji će povremeno biti intenzivniji sa područja istočne Srbije, Pomoravlјa, Šumadije i južnog Banata premeštaće se dalјe na sever i severozapad, pa se i na području Beograda u toku prepodneva povremeno očekuju intenzivnije padavine uz količinu od 20 do 30 mm za 3 h, lokalno i više", upozorava RHMZ.
Na celoj teritoriji Srbije na snazi je žuti meteo alarm zbog pljuskova i grmljavine, a to znači da vreme potencijalno može biti opasno.
"Vremenske pojave koje su prognozirane nisu neuobičajene, ali je potreban oprez ako planirate aktivnosti koje su izložene meteorološkom riziku. Treba nastaviti sa informisanjem o očekivanim meteorološkim uslovima. Ne preduzimajte nepotrebne rizik. Danas se na području Srbije mestimično očekuju intenzivniji plјuskovi sa grmlјavinom uz količinu padavina od 20 do 50 mm, lokalno i više", stoji u upozorenju RHMZ-a.
Takođe se oglasio i meteorolog Đorđe Đurić rekavši da je Srbija i dalje pod uticajem visinskog ciklona, čiji se centar nalazi u blizini našeg područja, odnosno iznad Jadrana.
"Položaj ciklona je takav da nad Srbijom preovladavaju južna visinska strujanja, zbog čega se oblačni i padavinski sitemi nošeni trim strujama premeštaju od juga i jugoistoka ka severu i severozapadu, iako u prizemlju duva severozapadni vetar", kaže meteorolog Đorđe Đurić.
Prema njegovim rečima, kiša koja danima pada u Srbiji, sadrži u sebi čestice pustinjskog peska iz Sahare. Pročitajte više o tome da li je opasna prljava kiša, i kako pesak koji se tako donosi iz pustinja utiče na naše zdravlje.
"Ova ''prljava'' ili ''obojena'' kiša upravo je posledica visinskog ciklona i snažnog južnog strujanja iznad našeg područja, pa nam sa južnim visinskim strujanjem stižu i čestice peska iz Sahare, za sada pre svega iz Libije", navodi Đurić.
(MONDO)