Slovenija je od Srbije zatražila da joj Jugoslovenska kinoteka, u okviru sukcesije, dostavi, između ostalog, više od 300 umetničkih dela slovenačkih autora i preduzeća, ali je pitanje u medijima bilo - zašto se na listi našla i kopija najskupljeg filma ikada snimljenog na ovom prostoru "Bitka na Neretvi"?
"Ne radi se ovde o tome da neko traži da otme nešto tuđe. Negativi određenog brojeva slovenačkih filmova koji 1991. godine neposredno pred osamostaljenje Slovenije nisu po tada važećem ugovoru iz 1973. godine odneti u Sloveniju. Oni nakon izmirenja ugovornih obaveza, ostaju na čuvanju Jugoslovenskoj kinoteci. Iz slovenačkog arhiva se sada to potražuje i mi smo u višemesečnim pregovorima i razgovorima o tome kako da prebrodimo tu situaciju. Radimo na tome da vidimo pod kojim uslovima i kako će se to desiti. Međutim, postavlja se pitanje nakon 26 godina čuvanja, da vidimo na koji način i kako... A, što se tiče 'Bitke na Neretvi' za to će morati da se obrate Zagrebu, odnosno, Sarajevu, gde se to nalazi. Preduzeća iz Srbije ne prodaju taj film", objasnio je za MONDO direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić.
On je istakao da je film "Bitka na Neretvi" snimljen u produkciji Hrvatske i Bosne, i da nije u pitanju srpski film.
"Film je snimljen u produkciji 'Bosna filma', 'Jadran filma' i 'Kineme Sarajevo'. To su većinski ko-producenti tog filma, što znači da nijedno srpsko filmsko preduzeće ne polaže pravo nad tim filmom, niti ga prodaje. Dakle, 'Bitka na Neretvi' nije srpski film."
Pantelić je dodao da Jugoslovenska kinoteka poseduje i negativ i kopije ovog filma, ali da bi Slovenci trebalo pravo na tako nešto da potraže u drugim državama.
"Jugoslovenska kinoteka, tačno je, poseduje negativ tog filma, a koji je dobila na poklon od Češko-slovačke kinoteke. Taj film nije nastao u produkciji srpskih filmskih preduzeća, već kao što sam već rekao hrvatskih i bosanskih. Samim tim, pravo za tako nešto bi trebalo potražiti u tim državama."
Pored filmova slovenačkih autora i producenata čiji su negativi pohranjeni u beogradskoj Jugoslovenskoj kinoteci, Slovenija od Srbije traži i umetnička dela slovenačkih autora, koji su u beogradskim javnim institucijama, galerijama i muzejima, kao i filmove slovenačkih autora i producenata čiji su negativi pohranjeni u beogradskoj Jugoslovenskoj kinoteci.
Među njima su dela Božidara Jakca, Riharda Jakopiča, zastave slovenačkih partizanskih jedinica iz Drugog svetskog rata, partizanski top iz Vojnog muzeja na Kalemegdanu, kao i dela pilota i konstruktora Edvarda Rusjana, koji se nalaze u Muzeju vazduhoplovstva u Surčinu, neposredno do Aerodroma.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
Evroliga brutalno kaznila Crvenu zvezdu: Posle kritika udarac po džepu za klub, Drčelića i trojicu košarkaša!
Zvezdu samo gol deli od dna tabele: Ovako izgleda plasman u Ligi šampiona posle četiri kola!
Makron uputio dramatičan apel evropskim liderima: Oglasio se dan nakon pobede Trampa na izborima