Jedan od osnivača studija "Ghibli", Isao Takahata, preminuo je u 83. godini, prenose japanski mediji.
Reditelj najpoznatiji po srceparajućem animiranom filmu "Grob svitaca" (Grave of the fireflies) preminuo je u bolnici u Tokiju, u kojoj je bio još od prošlog leta zbog stalnih problema sa srcem.
Kao dete je preživeo bombardovanje Okajame, a posle fakulteta na kojem je studirao francusku književnost, pridružio se studiju "Toei". Ubrzo je, zbog kreativnih razlika i neuspešnih projekata, napustio taj studio i sa kolegama osnovao "Ghibli".
Isao Takahata, Hajao Mijazaki i Tošio Suzuki doneli su nam osam od 15 najuspešnijih anime filmova ikada snimljenih u Japanu, među kojima su još "Howl's moving castle", "Spirited away", "Princess Mononoke" i drugi.
Isao Takahata režirao je svoj prvi film "Grob svitaca" (Grave of the fireflies) i njime se upisao u istoriju ne samo animiranih, već i ratnih filmova uopšte.
Film čija je radnja smeštena u Kobe počinje umiranjem dečaka Seite, čiji duh priča gledaocima priču o poslednjih nekoliko meseci Drugog svetskog rata. Seita i njegova sestra Setsuko bežali su od bombardovanja, majka im je poginula i useljavaju se kod tetke koja ih ne voli. Seita čuva kutiju bombona, i zajedno sa sestrom beži od tetke i skrivaju se u napuštenom skloništu. U trenutku kada se Japan predaje Saveznicima, deca saznaju da im je i otac poginuo, a Setsuko umire od gladi dok brat pokušava da joj pripremi hranu. On je kremira i njen pepeo nosi sa sobom u kutiji od bombona sve do sopstvene smrti od gladi nekoliko nedelja kasnije. Na samom kraju, duhovi dece praćeni oblakom svitaca vraćaju se u Kobe.
Podsetite se!
"Grob svitaca" važi za jedan od najboljih ratnih filmova svih vremena, po izboru uglednog kritičara Rodžera Eberta. Takahata je više puta izjavljivao da ne želi da njegov prvenac bude proglašen "antiratnim filmom", jer ne nosi takvu poruku – "u suštini je priča o deci čiji je život osuđen na propast zbog izolacije od društva". Takahata je, za života, više puta izjavljivao da se užasava bilo koje situacije koja decu stavlja u položaj u kojem samo mogu da "stanu u red".
Njegov peti i poslednji film za "Ghibli" bio je "The tale of princess Kagya", nominovan za Oskara u kategoriji dugometražnog animiranog filma. Budžet od 49,3 miliona dolara učinio je ovaj crtać najskupljim japanskim filmom svih vremena, bez obzira na žanr.
Pogledajte još:
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Goranu Vesiću se pogoršalo zdravstveno stanje: Prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo