Slovenija je pre godinu i po dana od Srbije zatražila da joj Jugoslovenska kinoteka, u okviru sukcesije, dostavi više od 300 umetničkih dela slovenačkih autora i preduzeća, ali i kopiju najskupljeg filma ikada snimljenog na ovom prostoru "Bitka na Neretvi"!
Jugoslav Pantelić je tada MONDU rekao: "Ne radi se ovde o tome da neko traži da otme nešto tuđe. Negativi određenog brojeva slovenačkih filmova koji 1991. godine neposredno pred osamostaljenje Slovenije nisu po tada važećem ugovoru iz 1973. godine odneti u Sloveniju. Oni nakon izmirenja ugovornih obaveza, ostaju na čuvanju Jugoslovenskoj kinoteci. Iz slovenačkog arhiva se sada to potražuje i mi smo u višemesečnim pregovorima i razgovorima o tome kako da prebrodimo tu situaciju. Radimo na tome da vidimo pod kojim uslovima i kako će se to desiti. Međutim, postavlja se pitanje nakon 26 godina čuvanja, da vidimo na koji način i kako... A, što se tiče 'Bitke na Neretvi' za to će morati da se obrate Zagrebu, odnosno, Sarajevu, gde se to nalazi. Preduzeća iz Srbije ne prodaju taj film", objasnio je direktor Jugoslovenske kinoteke.
Slovenija se nakon Hrvatske i Bosne i Hercegovine uključila u bitku oko prava na film, ali traži samo da im se u okviru sukcesije kao koautorima, dostavi kvalitetna kopija ostvarenja reditelja Veljka Bulajića. Nekadašnji direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović pita "zašto baš sad".
"Meni je najinteresantnije zašto sada? Zašto je nakon 50 i kusur godina Sloveniji bitan ovaj film, a ne neki gde su istaknuti slovenački glumci, a ima ih? Da bismo pokušali da razjasnimo neke stvari, treba neko da sedne i pogleda odjavnu špicu - koliko je tamo pojedinaca i organizacija koje su doprinele snimanju, ali ne samo direktno novčanim sredstvima. Počnimo od vojske", rekao je Zelenović, nekadašnji direktor Kineteke u kojoj se čuvaju negativi filma.
Prema njegovim rečima, u procesu sukcesije je Bosna i Hercegovina molila da njihov deo ostane u Beogradu, jer oni nemaju tehničkih uslova za čuvanje. "Neko je sve ovo vreme to čuvao i sačuvao, a nismo više u socijalimu, sada je na snazi kapitalizam, pa sve to ima svoju cenu. Potrebna je optimalna temperatura, vlažnost vazduh, pa ljudi koji održavaju sve te trake... siguran sam da postoji način da se sve to izračuna.
Film "Bitka na Neretvi" intrigira i zbog činjenice da je do danas ostala nedoumica koliko je koštao. Zvanično između četiri i pet miliona dolara, mada su pojedini američki izvori tvrdili i 12 miliona!
"Zamislite samo koliko je bio honorar Pabla Pikasa za originalni poster? Takav budžet za jugoslovenski film dogodio se tada i nikada više", rekao je Zelenović, prenosi "Srpski telegraf", a sa njim se slaže i Boban Jevtić ispred Filmskog centra Srbije.
"Mnogo bi trebalo da se raščavija ko je ti koliko uložio. Slovenci mogu da dobiju kvalitetnu kopiju filma, ali negativi staju kod nas!".
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!