Poznati režiser Oliver Stoun izjavio je da ne zna da li je Amerika spremna za njegov film o terorističkim napadima 11. septembra 2001. u Njujorku, ali je istakao da je akcenat stavio više na ljudski nego na politički aspekt događaja.

Na konferenciji za štampu u Bangkoku, gde prisustvuje međunarodnom filmskom festivalu, Stoun je pokušao da odgovori na pitanje o načinu na koji bi američka publika mogla da reaguje na njegov film.

"Ne znam da li je Amerika spremna za 11. septembar. 'World Trade Center' je priča o spasavanju i o porodicama koje su bile upletene u to spasavanje. To je tehnički pokušaj da se da realan prikaz onoga što se desilo u toj zgradi", rekao je on.

Film naslovljen "Svetski trgovinski centar" (World Trade Center), koji će se u bioskopima pojaviti na petu godišnjice napada, govori o dramatičnom danu dvojice policajaca zarobljenih u jednoj od kula, o njihovim spasiocima i porodicama.

Glavnu ulogu u filmu igra Nikolas Kejdž. On glumi narednika Džona Mekloulina, koji je sa kolegom ostao blokiran u jednoj od kula centra nakon terorističkih napada izvedenih avionima.

Stoun je ranije kritikovao način na koji je predsednik Džordž Buš vodio tu krizu, a u Bangkoku je izjavio da je "sadašnja administracija noćna mora", prenela je agencija AFP.

Pod Bušom, politički život se radikalno promenio, ocenio je on.

"Ako se jednog dana budu snimali filmovi i igrali pozorišni komadi o toj temi, to će biti veoma interesantna era za opisivanje", dodao je on.

Slavni režiser, čiji je film "JFK" kritikovan u nekim sredinama zbog suviše velikog akcenta na teoriji zavere u ubistvu predsednika Džona Kenedija, rekao je da u delu "World Trade Center" nema teorije zavere.

"Toga nema u ovom filmu pošto je reč od pravom dokumentu o jednom danu u životu te dvojice ljudi. Oni su se našli u središtu strašnog događaja i uspeli su da prežive. To je priča o njihovom spasavanju i o njihovoj deci kod kuće", rekao je Stoun, među čijim poznatim filmovima su "Nikson", "Rođen 4. jula" "Vod smrti", "Aleksandar" i drugi.

(Tanjug)