Nema čoveka koji ne zna ko su Moša i Tirke, ali nije uvek bilo tako...zahvaljujući filmu "Montevideo, Bog te video" Dragana Bjelogrlića "i žene su zavolele fudbal", a sve je počelo tako što je sportski novinar Vladimir Stanković pre četiri godine objavio knjigu o srpskoj (jugoslovenskoj) reprezentaciji  koja je učestvovala na prvom fudbalskom mundijalu u Montevideu 1930. godine.

Stanković u intervjuu štampanom izdanju "Nedeljnika" otkriva da je prezadovoljan što je ponovo lansirana priča o reprezentaciji, Moši i Tirketu, ali da filmovi "Montevideo, Bog te video" i "Montevideo, vidimo se" u sebi imaju par grešaka.

BOG TE VIDEO, ŠTA SMO VIDELI!

"Film nije novinarstvo, u tom svetu postoje takozvane "dramaturške potrebe", jer ponekad činjenice nisu dovoljne za zaplet, dramsku radnju, neophodni ritam filma... U tom smislu sam se pomirio s 'odstupanjem od istine' u mnogim situacijama", rekao je Stanković i dodao da je za duh priče "nebitno da li je meč s Bugarima igran u aprilu, a ne pred put u Urugvaj (zapravo, igran je dva dana pred polazak, ali u Sofiji, s gotovo rezervnim timom, bilo je 2:2)".

On dodaje šta još nije važno za tok filmske priče, odnosno otkriva greške. Evo nekih od njih:

Živković nije išao na put

Reprezentacija nije putovala u Montevideo umesto Bugara, jer se oni nisu ni prijavili

Pare nisu bile problem (sećate se kultne scene na kraju filma kada i navijači daju pare čisteći cipele po"višoj ceni" nego inače), jer je Urugvaj sve plaćao

Tirke nije otkriven na Čuburi, on je počeo da igra sa 13 godina u SK Olimpija

Boško Dunster Simonović nije skupljao golubove – hobi mu je bila fotografija

Sve ove "greške" u filmovima Stanković razume, ali jedna mu mnogo smeta...

"Dežurna 'pljoska' u džepu novinara Bore Jovanovića koji u životu nije popio alkohol"