Američka štampa prenosi da je poslednjeg dana 2016. preminuo američki umetnik kineskog porekla Tajrus Vong, glavni crtač "Diznijevog" animiranog filma "Bambi" iz 1942. godine.

Zašto je svet poludeo za ovim crtaćem?

Tužna priča o lanetu koje ostaje bez mame i pokušava da pronađe svoje mesto u svetu je "trauma" za većinu dece, ali iza te priče krije se potresna životna priča Vonga.

Kada je "Bambi" premijerno prikazan početkom četrdesetih, mnoge je zbunilo što je do tada veseli studio "Dizni" odabrao oskudnu, mračnu atmosferu po kojoj je ovaj crtani postao poznat.

Bez ovog filma NEMA Nove godine!

Ona je bila delo Vonga, koji je još kao dete emigrirao iz Kine u Ameriku, i godinama živeo u oskudici i samoći.

Ovaj umetnik za "Bambija" je pronašao inspiraciju u pejzažima iz doba dinastije Song, ali njegov doprinos ovom crtanom filmu ostao je tajna tokom čitavih decenija.

Opšte je poznato da su azijski radnici u Americi tokom sredine 20. veka bili bačeni u zapećak, odnosno da su njihova dostignuća skrivana od javnosti i predstavljana kao "opšti" učinak njihovih poslodavaca. Tako je bilo i sa Vongom, čije ime se na špici "Bambija" pojavljuje tek pred kraj, i napisano je samo da je "jedan od crtača pozadina".

Malo je poznato da je bio deo modernističkog pokreta, i da su njegova dela izlagana tridesetih na grupnoj izložbi u Čikagu na kojoj su učestvovali i Pablo Pikaso i Anri Matis. Njegovi crteži i vizuelna rešenja obeležila su filmove kao što su "Pesak Ivo Džime", "Buntovnik bez razloga" i mnogi drugi.

Osim što je bio jedan od glavnih animatora u studiju "Dizni", Vong je bio i slikar i umetnik, koji je tek nakon više decenija stekao priznanje javnosti.

Preminuo je 31. decembra, u 106. godini.

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.