Izložba o autentičnim replikama srednjevekovnih odevnih predmeta, oruđa, oružja i nakita koji su korišćeni na snimanju serije "Nemanjići - rađanje kraljevine", svečano je otvorena u galeriji RTS, u Takovskoj ulici.
Eksponati su postavljeni tako da hronološki prate dinastuju Nemanjića, počev od Stefana Nemanje, preko njegovih sinova Vukana i Stefana, pa sve do njihovih naslednika.
Mesec i po dana trajale su pripreme kostima na kojima je radilo dvadesetak ljudi, na čelu sa autorima, kostimografom Stefanom Savkovićem i scenografom Kirilom Spasenskim. Za potrebe serije "Nemanjići rađanje kraljevine" ručno je napravljeno 800 kostima na čijoj izradi se radilo danonoćno.
"Priprema kostima, na kojoj su radili Stefan Savković i Kiril Spasenski je vrlo složen i težak posao, posebno imajući na umu da i naši istoričari koji proučavaju tu epohu imaju dileme, jer ne možemo sa sigurnošću da kažemo šta se tu zaista izdešavalo", smatra istoričar dr Marko Popović.
On kaže da materijalni dokazi nisu u toj meri sačuvani kako bi danas mogli više da saznamo.
"Najteže je bilo sagledati svakodnevnicu vladara, vlastele i bogatijeg sloja građanstva. Najmanje se raspolaže podacima o tome kako je izgledao život na dvoru Stefana Nemanje. Mi smo suočeni sa velikom količinom romansirane istorije u kojoj ima svega i svačega, ali na to ne smemo da se oslonimo. Na svemu tome je započet rad na ovoj seriji, koja treba da osvetli život ove epohe. Imajte na umu da ovo nije čista istorijska rekonstrukcija. Najteže je bilo dočarati te kostime, jer naši ljudi odmah kažu da znaju kako su izgledali naši vladari, po onome što vide na fresakama. Morate znati da su to ceremonijalni kostimi, koji su se nosili u svečanim prilikama, a ne svakodnevno", objašnjava Popović.
Izložba je postavljena dve nedelje i do sada je videlo preko dve hiljade ljudi. Nebojša Bradić, glavni i odgovorni urednik kulturno-umetničkog programa poziva sve da dođu i vide šta su pripremili.
"Ovo nisu autentični kostimi, već kreacije na osnovu talenta i inspiracije koje je kostimograf Stefan Savković imao. Neki istoričari su uputili kritike na pojedinosti u seriji, koje nisu identične istorijskim istinama. Te kritike, većinski su upućene scenariti Gordanu Mihiću, ali te kritike čine neku vrstu nepravde, jer ova serija nije interpretacija apsolutne istine. Ova serija treba da bude inspiracija i otvori nove puteve kreativnosti. Mihićeva ideja je bila vrlo čvrsta i jasna, i on koristi kao i većina pisaca istoriju kao okvir. Njegovi likovi nose ove kostime, ali nose i OVO vreme. Serija ostaje nešto što će govoriti o današnjem vremenu i o vremenu od pre 800 godina. U tom smislu ova serija uspostavlja nove puteve", kaže Bradić.
Pored kostima, posetioci imaju priliku da vide i fotografije nekih od 220 lokacija gde je snimana serija, među kojima je najviše sa Lipovice i iz Smederevske tvrđave. Za ljubitelje serije tu su posebno instalirani tableti na kojima mogu da se vide inserti iz novih epizoda.
Galerija je otvorena svakog dana od 10 do 20 časova i ulaz je slobodan.
Crvena zvezda promenila grb: "Ovo je jedinstven slučaj u Srbiji i regionu!"
Mondo ukrštenica za 20. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Pričali da sam lud, ali oni nisu čuli Željka!": Panter otkrio, evo zašto je izabrao Partizan, a ne Evroligu!
"Rusija ima pravo da uzvrati oružjem za masovno uništenje": Užasne pretnje Medvedeva, spominje Treći svetski rat
Ludilo večitog derbija je već počelo: Navijači okupirali blagajne, svi hoće da gledaju Zvezda-Partizan!