Trinaestogodišnji J. voli igre i filmove o superherojima. Naravno, ima i svoje omiljene.
"J. koga više voliš - Supermena, Betmena ili Spajdermena?", upitao sam ga nedavno.
"Spajdermena! Supermen ima mnogo moći, ali mi baš zbog toga nije interesantan. On je rođen moćan, a Spajdermen je dobio moći kada ga je ujeo pauk", objasnio mi je dečije iskreno moj mali bistri drugar.
Njegovi roditelji su "odrastali" sa Supermenom, Betmenom, Spajdermenom, ali i drugim junacima (Fantom, Fleš Gordon...).
"Ne, nisam neki ljubitelj Supermena. Previše je jednostavan, pa i dosadan. Predvidljivo je sve. On je najjači na ovoj planeti, ništa mu niko ne može, ono to je klasična priča - bori se protiv zla, pobeđuje. Nije ranjiv, ne možeš da ga ubiješ. Uh, a tek lik novinara Klarka Kenta mi je baš dosadan i nervira me! Sav je nekako smotan, skrušen...", bio je analitičniji V.
Njegova žena ima drugačiji odnos prema Supermenu. "A meni se baš sviđa! Lep je, pametan, izuzetno emotivan i osetljiv. Ima dve ličnosti - kad je novinar onda je sav kao šeprtlja, skroman, a kao Supermen bi uradio sve za ženu svog života", kaže T. Ipak, kao omiljenog superheroja je izdvojila Betmena ("ma, baš je zgodan u onom odelu, mističan, ima super kola, onu fenomenalnu kuću").
Žene...
Ovo što ste pročitali su, verovatno, najčešći utisci koje ljudi imaju o Supermenu: "Sve super, dobar je, ali mnogo je dosadan".
Dakle, pravi je "vanila tip", što bi se reklo.
Da li je baš tako?
U suprotno su pokušali da nas uvere veliki poznavaoci pop-kulture, stripova, Supermena (i drugih superjunaka) - Uroš Smiljanić, Igor Stanojević i Pavle Knežević - na tribini u okviru festivala Beokon u beogradskom Domu omladine.
"Ne, to su za mene predrasude da je Supermen dosadan. To je mit. On traje već 80 godina i on je, zapravo, prvi superheroj posle kojeg su nastali svi ostali. On je predvodnik, obrazovan je, istraživačkog duha, pravedan, elokventan. Nastao je kao lik koji se bori protiv uličnih nasilnika, kriminalaca, da bi potom prerastao u nekoga ko čuva planetu koja ga je usvojila", rekao je Uroš Smiljanić, odmah se ogradivši da mu Supermen nije najomiljeniji superheroj ali je sigurno u vrhu onih koji su mu najvažniji, najuticajniji.
To da Supermen ne može da bude ubijen i da nastrada je takođe - mit. Naime, Supermen je (bar u stripovima) ubijen tri puta (doduše, isto toliko puta se i vraćao).
Prvih godina nastanka, a "izmislili su ga" Džeri Sigel i Džo Šuster 30-ih godina prošlog veka, Supermen je bio mnogo tvrđeg karaktera - bacao je negativce kroz prozore, gađao ih stolovima, tukao je muškarce koji su nasilni prema svojim ženama, zelenaše... dakle, stavljen je u tadašnju realnost, jer se u to vreme tako shvatala pravda i borba za ljudska prava.
Ipak, vremenom je on postojao lik koji je bio prilagođavan za "široke narodne mase", pre svega zbog dece, pa su izbacivane nasilničke scene, pa i golotinja (da, da, i toga je bilo), i sve je dobijalo primese naučne-fantastike.
Zanimljivo, u početku je Supermen bio zamišljen kao ne baš prijatan tip, kao snagator sa supermoćima (da ne kažemo zlikovac). Sigel i Šuster su pokušavali da proguraju strip o Supermenu u novinskim izdanjima, ali su odbijani. Kada su od Supermena napravili pozitivca, rečeno im je da takvih ima na desetine i da moraju da nađu dobru priču oko njega, da se razlikuje.
Prava slava i popularnost Supermena datira još od aprila 1938. godine kada se pojavio na naslovnoj strani prvog broja magazina "Action Comics", kako podiže automobil, što je bio pun pogodak (fotografiju naslovne strane pogledajte OVDE).
Supermen je od tada postao simbol moralne čistote, društvenog angažmana, snage i borbe za bolje sutra svih nas. U tome i jeste prava snaga Supermena - ne u supermoćima i "izigravanja Boga na Zemlji", već u tim ispravnim moralnim poimanjima društva - borba za istinu, pravdu, za pomoć ugoženima, za ljudsku solidarnost. Možda zato i danas traje popularnost Supermena, jer svega toga i dalje nema u dovoljnoj meri.
Nije ni čudo što je u nacističkoj Nemačkoj Supermen bio zabranjen (propagandista Jozef Gebels je, naravno, presudio protiv Supermena).
Uroš Smiljanić smatra da je za uspeh Supermena najzaslužniji njegov crtač - Džo Šuster, koji je upijao uticaje Hala Fostera, Barna Hogarta (po njemu i najboljih svih vremena). Lik Supermena je bio mešavina Dika Trejsija (inteligentni policijski detektiv) i Džonija Vajsmilera (Tarzan), pa nije ni čudo što su žene ludele za Supermenom.
Vremenom je od junaka sa supermoćima koji bacaka negativce kako mu se prohte, lik Supermena prilagođavan kako bi se pripremio teren za film. I napravljen je prvi visokobudžetni film o superheroju sa tada relativno nepoznatim Kristoferom Rivom u ulozi Supermena/Klarka Kenta.
Klasik reditelja Ričarda Donera, koji je izašao decembra 1978. godine (ove godine puni 40 godina!), bio je u ono vreme rizičan projekat, jer su slične ideje o superherojima i zlikovcima propadale ili nisu ni realizovane, a još teže je bilo naći studio u Holivudu za snimanje takvog filma. Ali, upravo je Donerov "Supermen" demantovao takve stavove.
U film je uloženo 55 miliona dolara, a zaradio je čak 300 miliona! To je, uz gore pomenuti "Betmen protiv Supermena", najisplativiji film iz serijala o Supermenu svih vremena (OVDE pogledajte koliko je u koji film uloženo i koliko je zaradio).
Ironično, taj najvoljeniji Supermen (Kristofer Riv) i njegova izabranica Lois Lejn (Margo Kider) nisu više među živima. Kider je preminula maja ove godine (živela je maltene kao beskućnik), a Riva je snašla tragična sudbina - 1995. godine je doživeo nesreću na jahanju i ostao paralizovan. Napustio nas je 2004. godine.
"Supermen je nepokolebljiv, veruje u bolje sutra, veruje u ljude, pomaže im, on želi da od Zemlje napravi bolje mesto i želi da to radi. Nema unutrašnje dileme kao neki drugi junaci, poput Betmena koji je pun besa. On je jedini preživeli sa druge planete, koji je odrastao na ovoj planeti koja ga je usvojila, odgajan je po vrednostima koje su u njega usadili obični farmeri, čestitih ljudi, po onom modelu američkog načina života koji je tada važio - borba za pravdu, pomoć bližnjem. On je vanzemaljac koji je odabrao da bude simbol istine, pravde", primetio je Pavle Knežević.
BONUS PESMA ZA ČITAOCE MONDA - grupa Lois Lane, pesma - "It's the first time"
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma