U program izložbe uključeni su i takozvani alternativni vodiči koji će publiku voditi Beogradskom tvrđavom, a prva tura zakazana je za 4. septembar u 17.00 ispred Zavoda za zaštitu spomenika kulture na Kalemgdanu, najavljeno je iz Muzeja savremene umetnosti Beogradu.

Izložbom "Javni radovi" u okviru projekata "Beograd: Drugi pogled" i "Outside", predstavljene su instalacije osmišljene za prostor Kalemegdana, parka i tvrđave.

Instalacije su nastale namenski, kao povod za aktivnost alternativnih vodiča koji vođenjem posetilaca po Kalemegdanu dopunjuju i dovršavaju rad i time realizuju svojevrsnu interakciju s umetnicima i publikom, navodi se u saopštenju.

Autori instalacija su umetnici Mikele Dantini, Kinkaleri, Lorenco Pecatini, Eliza Bjađini i Dejan Atanacković.

Tura obuhvata prostor ispred Zavoda za zaštitu spomenika, revir s topovima Vojnog muzeja, travnjak između Stambol kapije i Prirodnjačkog muzeja i biste književnika Alekse Šantića, Vojislava Ilića i Bore Stankovića.

Projekat "Beograd: Drugi pogled" posvećen je tumačenju grada kroz perspektivu marginalizovanih grupa. Realizuje se obukom, angažmanom i promocijom nove kategorije u turizmu i inkluziji, pod nazivom alternativni vodič.

Projekat okuplja predavače iz oblasti umetnosti, istorije, teatra, arhitekture i muzeologije.

Projekat studentske i stručne razmene u sferi umetničkog obrazovanja između Firence i Beograda, pod nazivom "Autsajd", realizuje se od 2005. godine, a u njemu je do sada učestvovalo više od 300 studenata
i predavača iz Srbije, Italije, SAD i Holandije.

Izložba je nastala u saradnji Centra za međunarodne umetničke studije i Muzeja savremene umetnosti, kao i Turističke organizacije Beograda, Beogradske tvrđave, Zavoda za zaštitu spomenika, Vojnog muzeja i drugih ustanova.

(Beta)