• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zavirite u Muzej pozorišne umetnosti

Muzej pozorišne umetnosti Srbije danas je radno proslavio 60. "rođendan" - prezentacijom elektronske baze podataka pozorišta u Srbiji - onlajn muzeja.

Baza kroz osam formiranih zbirki obuhvata sve segmente teatarske umetnosti (ličnosti, repertoare, festivale) i muzejsku građu.

Do sada su u bazu uneti podaci vezani za 11.500 teatarskih ličnosti, 4.500 predstava, digitalizovan je celokupan fond od 20.000 pozorišnih kritika iz zbirke hemeroteka, vredni plakati iz perioda između dva svetska rata, a u toku je proces digitalizacije zbirke programa i plakata.

Ovaj projekat predstavlja informacionu istoriju pozorišta smeštenu u savremeni digitalni domen, svojevrsnu spregu realnog i virtuelnog muzeja, a može se videti na sajtu Muzeja.

Što se tiče upotrebe podataka, ona je dozvoljena u privatne i stručne svrhe, ali je komercijalna upotreba zabranjena bez saglasnosti Muzeja. Kako je rečeno na prezentaciji, jedno je ako neki student koristi određeni dokument u svom seminarskom radu, a drugo je ako neka firma želi da štampa kalendar sa slikama glumaca.

Direktorka Muzeja Ksenija Radulović izjavila je da je to neuobičajen način obeležavanja jubileja, ali da u ovoj instituciji smatraju da, u skladu sa vremenom, treba delovati konkretno i pokazati rezultate.

Ministar kulture Nebojša Bradić čestitao je Muzeju i zaposlenima na poduhvatu i istakao da je projekat digitalnog pozorišnog muzeja važan za srpsku kulturu uopšte.

"To je dobar način da se čuva nasleđe i da se ono učini dostupnim. Tako će ova ustanova kulture nastaviti svoje prisustvo i u virtuelnom muzeju", rekao je ministar.

On je istakao da je važan aspekt edukacija, jer će blago Muzeja sada biti dostupno kao materijal za istraživanje, za stručnjake, ali i studente i nove generacije, u zemlji i inostranstvu.


Novi onlajn muzej predstavili su autor i koordinator projekta Irina Stojković Kikić i saradnik Milan Milošević.

Prevođenjem muzejske građe u kompjuterske fajlove objedinjeni su relevantni podaci i građa vezana za pozorišni život u našoj zemlji, od profesionalnih početaka do danas.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE