• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Jugoslavija od početka do kraja"

U Muzeju istorije Jugoslavije otvorena je izložba "Jugoslavija od početka do kraja: 1919-1990", koja će predstavljati osnovu buduće stalne postavke tog muzeja.

Koncept izložbe se sastoji od 10 fenomena, koji su podeljeni po nazivima kao što su ''Jugoslavija-lična karta'', ''Teritorija i državni simboli, ''Atentati'', ''Narodi Jugoslavije'', ''Hrvatski 'prolećari' i srpski 'liberali''', ''Lice i naličje režima'', ''Kraj Jugoslavije''...

Izložbu je otvorio ministar kulture i informisanja Bratislav Petković koji je rekao da su na današnji dan pre 94 godine u Beogradu jugoslovenski narodi osnovali zajedničku državu koja će tokom burnih sedam decenija postojanja nekoliko puta menjati ime i društveno-političko uređenje. ''Na danjašnji dan 1918. godine desio se, kako mnogi istoričari misle, jedan od najzanimljivijih i najkomlikovanijih državnih eksperimenata 20. veka'', rekao je Petković.

On je dodao da razumevanje Jugoslavije, njenog nastanka, različitih formi postojanja kao i njenog nestanka nije samo prikaz istorije nego i sadašnjosti, a i budućnosti. ''Upravo zbog toga je svaki pokušaj, bilo da se radi o izložbi, knjizi ili filmu, važan doprinos koji upotpunjuje smisao o Jugoslaviji.''

Ideja nije da se hronološki prikaže sled najvažnijih događaja, nego da se obrade važni fenomeni i elementi koji su obeležili države i društva na području koje se tokom više od 70 godina zvalo Jugoslavija.

Rad na novoj stalnoj postavci Muzeja istorije Jugoslavije započet je 2009. godine javnim konsultacijama i konferencijom ''Novi stari muzej'', mnoštvom razgovora i radionica kojima su prisustvovali stručnjaci iz različitih oblasti. Nakon toga usledio je rad sa međunarodnim timom kako bi se došlo do koncepta izložbe.

Kada je koncept usvojen, oformljen je regionalni kustosko-autorski tim koji čine sociolog dr Jovo Bakić, istoričari dr Hrvoje Klasić, dr Ivana Dobrivojević, dr Vladimir Petrović, dr Srđan Cvetković i Ana Panić kustoskinja Muzeja istorije Jugoslavije.

Recenzenti izložbe su Tvrtko Jakovina iz Hrvatske, Husnija Kamberović iz Bosne i Hercegovine, Oto Luthar iz Slovenije i Predrag J. Marković iz Srbije. Cilj izložbe je da se stvori prostor koji će na moderan, atraktivan i objektivan način upoznati posetioce sa jednim od najzanimljivijih i najkontroverznijih državotvornih eksperimenata u 20. veku.

Tokom trajanja izložbe, kroz debate, okrugle stolove i anketiranje posetilaca, prikupljaće se komentari i sugestije koji će biti uzete u obzir kao smernice u formiranju nove stalne postavke Muzeja. Izložba će trajati tri meseca uz otvoren poziv na dijalog, a nakon reakcija stručne i akademske javnosti kao i publike, rezultiraće budućom stalnom postavkom o istoriji Jugoslavije.

Cilj izožbe ''Jugoslavija od početka do kraja: 1919-1990'' jeste da se omogući da se na jednom mestu saznaju osnovne ideje i podaci o istoriji jedne države, izjavio je jedan od recenzenata izložbe istoričar Predrag J. Marković.

(Tanjug/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE