Slika francuskog slikara Anrija Matisa (1869-1954) naslovljena "Ostrige" prodata je na aukciji u Cirihu za 5,6 miliona švajcarskiih franaka (3,6 miliona evra), saopštila je kuća Kristi u kojoj je obavljena prodaja zbirke švajcarskog kolekcionara Gustava Cumštega.

Delo koje je dugo bilo istaknuto u restoranu "Kronenhale" u Cirihu, u vlasništvu biznismena i kolekcionara Cumštega, bilo je jedno od onih za koje je vladalo najveće interesovanje.

Po želji kolekcionara preminulog prošle godine, znatan deo ostvarene zarade namenjen je fondu za penzionisane radnike restorana, javila je agencija AFP.

Na aukciji je prodato 67 slika, a ostvarena je zarada od ukupno 20 miliona švajcarskih franaka.
Restoran "Kronenhale" prava je institucija u Cirihu. Poznat je širom sveta po delima velikih slikara koja su u njemu izložena.

Cumšteg je bio upućeni ljubitelj slikarstva koji se obogatio proizvodnjom i trgovinom tkanina za visoku modu. Među njegovim klijentima bili su Koko Šanel, Iv Sen Loran, Balenciaga i drugi.

Zbirka rasprodata kod Kristija u Cirihu bila je njegova privatna zbirka. Slike koje su istaknute u restoranu i dalje su na svom mestu i po njegovoj želji tu moraju i da ostanu.

(Tanjug)