• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Monografija o Savi Šumanoviću

Galerija "Sava Šumanović" iz Šida i "Printmedia" iz Beograda objavili su monografiju "Sava Šumanović - Prepuštanje pasiji" o jednom od najznačajnijih srpskih slikara prve polovine 20. veka.

Galerija "Sava Šumanović" iz Šida i "Printmedia" iz Beograda objavili su monografiju "Sava Šumanović - Prepuštanje pasiji" o jednom od najznačajnijih srpskih slikara prve polovine 20. veka.

Autor monografije je Ljubica Miljković, a knjiga sadrži hronologiju važnih dogadjaja iz života i stvaralaštva Save Šumanovića, popis monografija i kataloga i antologijski izbor od 128 slika s reprodukcijama preko cele strane, saopštili su izdavači.

Izdanje je dopunjeno i popisom s manjim reprodukcijama u boji, 626 slika, četiri grafike, 237 akvarela, gvaševa, pastela, tempera i crteža.

Sava Šumanavić (1896- 942) rodjen je u Vinkovcima, a u četvrtoj godini s porodicom se preselio u Šid. Godine 1914. godine upisao je Višu umetničku školu u Zagrebu, a od 1918. godine počeo je da izlaže svoja dela.

Godine 1920. Šumanović je otišao u Pariz i iznajmio atelje na Monparnasu. Učitelj mu je bio Andre Lot, istaknuti likovni pedagog analitičkog kubizma. U Parizu se družio s Rastkom Petrovićem, Modiljanijem, Maksom Žakobom i drugim umetnicima.

Narednih godina živeo je i slikao u Zagrebu. Godine 1924. napisao je studije "Slikar o slikarstvu" i "Zašto volim Pusenovo slikarstvo".

U Parizu je ponovo boravio 1925. godine, gde je prihvatio uticaje Matisovog slikarstva. Godine 1927. naslikao je "Doručak na travi" koji je naišao na odlične kritike u Francuskoj.

Nešto kasnije na Salonu nezavisnih izložio je sliku "Pijana ladja", inspirisanu istoimenom pesmom Artura Remboa. Druga inspiracija bila je čuvena Žerikoova slika "Splav Meduza". Kritičari su delo dočekali s podeljenim stavovima.

Godine 1928. vratio se u Šid, gde je slikao sremske pejzaže. Novac od prodaje slika omogućio mu je da ponovo ode u Pariz, gde su nastale slike: "Luksemburški park", "Crveni ćilim", "Most na Seni", koje karakteriše poetski realizam i umereni koloristički ekspresionizam.

Po povratku u Šid, 1930. godine slika lokalne pejzaže i aktove. Tri godine radio je na ciklusu velikih platana "Šidjanke", a kasnije na ciklusu "Beračice", posvećenom berbi groždja.

Avgusta 1942. Savu Šumanovića su, zajedno s još 150 Srba iz Šida, uhapsile vlasti NDH i odvele u Sremsku Mitrovicu, gde su streljani i sahranjeni u zajedničku masovnu grobnicu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE