Novi Sad će se kao prestonica kulture predstaviti sa više od 1500 kulturnih događaja i 4000 lokalnih, nacionalnih i internacionalnih umetnika, u ukupno osam programskih lukova. Od toga, više od 1700 evropskih i svetskih umetnika iz preko 45 zemalja pričaće priču Srpske Atine kroz vizuru zajedničkih evropskih vrednosti, ali i izazova. Programska direktorka Fondacije “Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022”, Sara Vuletić, nam je otkrila najzanimljivije događaje i festivale koji će se održati u Novom Sadu.
“Naš celokupan program je podeljen u 8 programskih lukova koji se smenjuju tokom godine. Prvi programski luk jeste Doček, proslava različitosti, interkulturalnost Novog Sada kroz obeležavanje dve Nove godine, dva Božića, dva pisma. Ovaj programski luk počinje 31. decembra 2021. godine i traje do 16. januara. U suštini ovaj programski luk obeležava i zvanično otvaranje Evropske prestonice kulture koja će biti 2022. godine, koje će biti 13. januara. Međutim, imamo tu neku lepu uvertiru u samo svečano otvaranje, jedan impozantan događaj, a to je “Tesla light gallery”, “Teslina svetlosna galerija”. To je projekat koji počinje da se dešava 31. baš za Novu godinu.”
Kako Sara navodi “Teslina svetlosna galerija” će predstavljati prvi Festival svetla u Srbiji i pružiće do sada neviđen spektakl svim posetiocima.
“Inspirisan je životom, delom i likom Nikole Tesle, Nikola Tesla koji je inače bio i počasni građanin Novog Sada 1936. godine. Sam izraz i umetnost je kombinacija neona i tog nekog minimalističkog izraza u samoj vizuelnoj i svetlosnoj umetnosti. Nakon Tesle, 13. januara imaćemo izložbu o vremenu, odnosno “Vreme i vaseljena”, koja je inspirisana i samim životom i delom Milutina Milankovića. Priča priču o toj kosmogoniji, o nebeskoj samoj mehanici, kojom se bavio Milutin Milanković, na jedan jako sofisticiran umetnički način. Tako da cela ova priča o Dočeku, jeste povezivanje energije, vremena i naših velikih naučnika u jednu celinu” - istakla je programska direktorka.
Nakon svečanog otvaranja i Dočeka, Novosađane očekuju programski lukovi Seobe (Susret različitosti / 1. 2 – 20. 3. 2022.), Budućnost Evrope (Kultura u vaspitanju i obrazovanju / 20. 3 – 15. 5. 2022.), Heroine (Moć ženskog stvaralaštva / 16. 5 – 14. 6. 2022.), Tvrđava mira (Kultura dijaloga / 17. 6 – 17. 7. 2022.), Dunavsko more (Otkrivanje i očuvanje Dunava / 22. 7 – 21. 8. 2022.), Kaleidoskop kulture (Kultura zajedništva / 1. 9 – 7. 10. 2022.) i Druga? Evropa (Kultura drugačijeg / 8. 10 – 27. 11. 2022.). Od mnoštva budućih događaja koji će biti održani, Fondacija je na jedan posebno ponosna.
“U programskom luku Heroine, koji se bavi ženskim stvaralaštvom, imamo posebnu celinu pod nazivom Mileva, koja je posvećena liku i delu Mileve Marić Ajnštajn. To je projekat koji je možda i najznačajniji za celu Evropsku prestonicu kulture. Održaće se izložba o Milevi Marić Ajnštajn, koja je zapravo digitalna multimedijalna interaktivna izložba koja se dešava u Muzeju Grada Novog Sada. Mileva je bila prva žena Alberta Ajnštajna, inače nedovoljno zastupljena u nauci i sve više se čak i strane naučnice i umetnice bave pitanjem Mileve. Evo jedna od naših autorki, Gabrijela Grejson se upravo bori za to da se Milevi posthumno dodeli Nobelova nagrada. I ova izložba u stvari nas vodi kroz sam život i kroz neku vrstu psihe Mileve, kroz njeno odrastanje, kroz odnos sa ocem. Mileva je bila prva žena, jedina žena zapravo koja je studirala na Politehnici u Cirihu i tu i upoznaje Alberta Ajnštajna, zatim njihov taj neki zajednički rad, njihova ljubav, gajenje dece i sve se to komunicira kroz prolazak kroz različite prostorije samog muzeja”- naglasila je Sara.
Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije - Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.