Miroslav Mika Antić preminuo je pre 24. juna 1986. godine godine, ali je ovaj veliki pesnik u našem narodu ostao besmrtan. On i danas živi kroz svoje stihove, pesme i priče o njemu, autentične i neponovljive.
Mika je bolovao od raka vilice, a hirurzi su mu odstranili deo jezika. Od te intervencije on nije više mogao da govori, što je pesnik vrlo teško podneo. Odao se alkoholu, a onda počeo i da slika, što mu je išlo fantastično.
Mika kao da je znao da mu se bliži kraj pa se u svojim poslednjim danima potrudi da uredi i završi sve što je započeo. On je čak ostavio i pismo, a tu noć kada je umro njegova slova stigla su do komšinice Dude.
Poslednja želja ovog pesnika bila je da ga poštede suvišnih konvencija.
"Dudo, kad me budu iznosili, neka pročitaju 'Besmrtnu pesmu'. A kad me pokopaju, neka Janika Balaž ili Tugomir odsvira Pirav manga korkoro. Niko ne sme da mi drži govor", pisalo je na papiru koji je Mika svojom rukom napisao.
Mika Antić bio je pesnik, novinar, slikar, boem, večiti dečak svih detinjstava i dalje živi u našim srcima poput svoje "Besmrtne pesme" i mnogih drugih.
Nikad nije voleo da priča o sebi, ali je voleo da piše naširoko o mnogim stvarima i događajima.
"O meni se najlepše brinu oni koji me ostavljaju na miru. Najviše bih voleo da sami izmislite moju biografiju. Onda ću imati mnogo raznih života i biti najživlji među živima", umeo je da kaže.
Podsetimo se jedne od najlepših Mikine pesme:
Biografija Mike Antića
Rođen je 14. marta 1932. godine u Mokrinu, u Banatu, u ravnici za koju je umeo da kaže da je "zemlja bez odjeka, gde jata ptica ne lete, već se mogu ubrati, a da je Mlečni put do kolena i da zvezde rastu u žbunju". Imao je problema sa pisanjem svoje biografije, koju je pokušavao da sastavim svakog dana pokušavao, svestan činjenice da će đaci u školi morati da uče živote pisaca. Mika je umeo da kaže za sebe da je bio najgori đak, jer ni svoj život nije naučio.
Pisac i radnik u Vodovodu i kanalizaciji
Svoje prve stihove Mika je napisao kada su se njegovi roditelji doselili iz Mokrina u Kikindu 1941. hodine I tu preživeli okupaciju. Zbog vremena u kome je rastao, Mika je radio šta je stigao.
"Bio sam zidarski pomoćnik, fizički radnik u pivari, kubikaš na pristaništu, mornar, pozorišni reditelj, bavio sam se vodovodom i kanalizacijom, radio sa kompresorima, obrađivao drvo, umem da napravim krov, glumio sam u jednom lutkarskom pozorištu, pravio lutke, vodio televizijske emisije, bio konferansije", piše u njegovoj biografiji.
Ukrao prvu pesmu
Kada je Mika bio treći razred osnove škole u "jednom dalekom" selu, kako je napisao, njegovo odeljenje je dobilo zadatak da napiše pesmicu. Nekako mu je knjiga Desanke Maksimović dospela u ruke u kojoj je bila pesma koja mu se jako dopala. Mika je nju prepisao i podvalio kao svoju. Kada je pročitao pred svima, dobio je pohvale i mnogi su govorili kako će on biti veliki pesnik jednog dana.
"Bojao sam se da napišem drugu pesmu, kako me ne bi provalili, jer sam znao da će biti lošija. Ceo treći razred sam živeo od slave koju sam stekao zbog prepisane Desankine pesme", piše Antić.
Na kraju školske godine, svi odlični đaci za svoj uspeh u školi su dobijali knjigu, pa i Mika, iako je bio vrlo dobar.
"Jedino je moja knjiga bila zapakovana u finu hartiju, a kada sam otvorio, video sam da sam od učitelja dobio onu knjigu Desanke Maksimović", napisao je pesnik shvativši da mu je učitelj na jedan fin način dao do znanja da ga je provalio da je ukrao.
"Da to nije uradio, verovatno nikada ne bih imao zadovoljstvo da nešto sam napravim, a najveće zadovoljstvo je kada čovek nešto sam stvori".
Voleo je kafane i žene
Mika Antić se ženio tri puta, a u kafani je to često objašnjavao rečenicom da "kada uđeš u nečiji život, otvoriš nekoga, to znači kao da počneš jedan svet ispočetka".
"Nikada neću napisati knjigu 'Druga ljubav', jer su se ljubavi koje se dogode čoveku u stvari prve ljubavi, a ako je zaista ljubav u pitanju, tu nikakvom brojanju nema mesta".
U grad Novi Sad bio je zaljubljen poput nekog srednjoškolca u najlepšu devojku u razredu.
"Sa najdražim gradom je kao i sa najdražom ženom i nikada nećemo uspeti ni sebi ni drugima da objasnimo šta nas je to tako vezalo".
Zbog ovog mišljenja, pesnik se ženio tri puta. Umeo je da kaže od "braka do konjaka, samo pola koraka". Brakove je raskidao čim bi upali u prvu krizu. Voleo je da se preda uvek novom snu i zanosu.
Prvo se oženio Ljubicom, pa Svetlanom koja mu je rodila četvoro dece. Treći put, srce mu je uzela Smilja koja mu je rodila dva sina. Nasledici su mu podarili šestoro unučadi.
Vreme je voleo da provodi u pijanlucima u mnogim kultnim beogradskim kafanama. Jedna od njih je i "Poslednja šansa" koju je upravo on krstio. Boemština, uz koju idu alkohol i cigarete, donela mu je bolest i oslabljeno srce.
Večiti buntovnik i protivnik konvencija
U svojoj biografiji Antić piše da ga je društvo u kome je živeo gledalo mnogo ozbiljno i mnogi su govorili da on nema pravo da se lično ponaša drukčije nego što ga zamišljaju.
Pitao se Mika da li on ima pravo da se izuje i hoda bos, da se ne obrije, da ne nosi odelo i pantalone peglane na crtu, već farmerke?
"I sad, kad sednem na bicikl, kaže mi žena na pijaci od koje kupujem sir i kajmak: Siđite s tog bicikla, ne priliči vam. Ja pisca drugačije zamišljam: brada, brkovi, dugačka kosa, dostojanstveni hod..", piše Mika i nastavlja "sva sreća što sam jedini ovakav na svetu, a ostali su slobodni".
Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!
(Mondo)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu