Večeras smo saznali ko je predstavnik Srbije na ovogodišnjoj Evroviziji! Kladionice su već jasno pokazale da je glavni favorit Teya Dora, koja je sa trona skinula Breskvicu. Teya Dora je pobedila numerom koja nosi naziv "Ramonda", a nema sumnje da su je mnogi pažljivo slušali. Da li znate koju simboliku ima i šta tačno znači "lila ramonda"?
Kako je ona otkrila, misli o ramondi joj je u glavu usadila prijateljica njene majke, a ovaj cvet bogate simbolike inspirisao ju je odmah, pa je još tada zapisala neke stihove, koji su čekali pravu melodiju i trenutak. "Ramonda" je, bez sumnje, jedna od lepših domaćih pesama koje se mogu okarakterisati kao patriotske u popularnoj muzici, a priča iza ove biljke je pravi dokaz koliko je priroda čudesna i srpska istorija slavna.
Pogledajte proglašenje pobednice Pesme za Evroviziju!
Šta je ramonda?
Natalijina ramonda je cvet koji spada u endemske biljke Balkana, iz porodice Gesneriaceae. Veruje se, ipak, da je afričkog porekla, jer predstavlja ostatak suptropske flore Evrope i Mediterana. Najpoznatija je po tome što se u Srbiji u nedelji koja prethodi Danu primirja u Prvom svetskom ratu (11. novembar), nosi kao amblem na reveru i to kao ljubičasti svet uokviren motivima odlikovanja Albanske spomenice s početka 20. veka, tj. zeleno-crne trake.
Ovaj čudesni cvet otkriven je 1884. godine, kada ju je pronašao dvorski lekar kralja Milana Obrenovića dr Sava Petrović. Upisao je zatim ovu vrstu sa čuvenim Josifom Pančićem, a cvet je potom nazvan Natalijina ramonda, po kraljici Nataliji Obrenović, koju je srpski narod obožavao. U pitanju je ugrožena vrsta koja se teško nalazi, a raste na nepristupačnim mestima, uglavnom na suvim i hladnim terenima.
Zašto ramondu zovu "srpski feniks"?
Natalijina ramonda je cvet koji može da izdrži najsurovije uslove i ima čudesno svojstvo koje je utvrđeno kod samo 30 od preko 300.000 poznatih cvetnica! Botaničar Pavel Černjavski navodno je davne 1928. godine sličano prosuo vodu u herbarijum, u kome se nalazila osušena Natalijina ramonda. Ona je nakon toga, na veliko iznenađenje, oživela.
Tajna je u anabiozi, sposobnosti biljke da se, nakon što je naizgled uvenula zbog loših uslova, ponovo vrati u život. Zbog toga se ona uzima kao simbol srpskog naroda i srpske vojske, koji su se, posle strašnih gubitaka u Prvom svetskom ratu, oporavili. Kao i ramonda, nakon nečega što je izgledalo kao smrt, vratili su se u život.
Pored Natalijine ramonde (lat. Ramonda nathaliae), postoji i srpska ramonda (lat. Ramonda serbica), pronađena u Rtnju 1874, kada Pančić nije bio siguran raste li ta biljka još negde. Smatra se da se od natalijine ramonde odvojila u samostalnu vrstu tokom tercijara, a takođe ima lepe ljubičaste listove skupljene u prizemnu rozetu.
Poslušajte pesmu "Ramonda" koju izvodi Teya Dora:
BONUS VIDEO: Teya Dora o pesmi "Ramonda"
Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!
(Glossy/MONDO/T.V.)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu