Bosanskohercegovačka kantautorka Maja Sar govorila je otvoreno za MONDO portal o novoj numeri "Vrati mi ljubav" i ekranizaciji spota pod rediteljskom palicom Ane Stanić. U osvrtu na svoju karijeru, dotakla se rada sa legendarnim Zdravkom Čolićem, ali i otkrila anegdotu sa svog prvog koncerta pored Dina Merlina, u čijem je bendu kao prateći vokal provela punih sedam godina.
Pogledajte fotografije Maje Sar:
Početkom juna objavila si pesmu pod nazivom "Vrati mi ljubav" za koju si radila tekst i muziku. Istakla si da pesmane govori o prekidu, već o prihvatanju i vraćanju sebi. Odakle ti inspiracija da napišeš ovakav tekst?
"Nekada čovek misli da ono što odlazi iz njegovog života, da je vezan za to na način da je nemoguće pustiti, da je to jedina odrednica za sreću u čovekovom životu. Međutim, svaki odnos nas i menja i uči nečemu drugom. Nekad i to prihvatanje da moramo pustiti nešto što nam je toliko značajno i drago jeste neki rad na sebi i neko lično sazrevanje i odrastanje. U tom kontekstu sam rekla da nije pesma tužna. Ima melanholije, svakako. Poruka pesme zapravo jeste i to da ta čežnja za nekim i krhkost ljudskih emocija, ljudskog srca, zapravo je toliko nešto što je lepo u svima nama i na šta ne treba gledati kao na neku tragediju, nego kao, recimo, na neki najnormalniji tok života."
Da li si nekada izgubila sebe zbog ljubavi?
"Pa jesam. Zato i povratak sebi nakon tih relacija je vrlo važan proces da čovek osvesti i svoje greške unutar nekih odnosa i kada pređeš neku granicu koju si u sebi postavio. Nikada nije kasno da počneš rezimirati stvari i raditi introspekciju i da, naravno, više ne ideš nekim sistemima ustaljenim koji daju loše rezultate."
Na ovom projektu došlo je i do saradnje sa Anom Stanić, koja stoji iza spota za pesmu. Da li planirate da nastavite da radite zajedno?
"Pa ja sam zapravo kantautor, i pesme koje izvodim su napisane od strane mene, tako da u tom smislu ne znam, zaista nisam isključiva i nikad ne znam šta će vreme doneti. Što se tiče Ane i ovog video materijala koji smo uradili, meni su se uvek njeni spotovi sviđali, bila mi je drugačija.
Pogledajte fotografije Ane Stanić:
"Jednom prilikom kad smo se tako srele i razgovarale o tome, rekla mi je da je zapravo ona uvek stajala iza ideje tih svojih spotova. Ja sam neko ko stvarno daje ljudima priliku da se okušaju kad je moja karijera u pitanju, i muzičarima i u tom video segmentu. Tako da volim da iskoračim iz nekih ustaljenih formi. Ispala je nekako ta saradnja dobra, pogotovo možda što je ona žena i što je kantautorka sama, pa može da pronikne u srži same pesme."
Saradnja sa Čolom
Napisala si čak tri pesme za Zdravka Čolića. Kako je došlo do te saradnje i šta si naučila iz rada sa najvećom zvezdom naših prostora?
"Moja prijateljica i vrhunska autorka Aleksandra Milutinović je pre toga pisala za Čolu pesmu 'Pamuk'. Kad je on bio u sklapanju novog albuma, ona je preporučila da Čola i njegov menadžment stupe sa mnom. Ja sam pesmu 'Zar se nismo shvatili' napisala za njega koju sam poslala na slušanje i prošlo je dosta vremena dok oni nisu verifikovali to kao nešto što je potencijalno za sadržaj albuma. Onda su se odlučili da pesma bude i singl. Ima divan spot koji je sniman na Santoriniju."
Pogledajte fotografije Maje i Čole:
"Nakon toga, sledeći album, već nakon te prve saradnje koja jeste bila uspešna i lepa, još jednu sam pesmu, ali u drugom maniru napisala. Prva malkice ima taj temperament mediteranskog, druga je baš onako klasična balada. 'Prije nego te izgubim' se zove. Došla je spontano i treća pesma koja negde ima štih i elemente zvuka pesama koje je za Zdravka pisao i Kemal Monteno. Lirična je dosta i sa tom širokom melodijskom linijom koju Zdravko super peva."
Pesmu "Ne daj da ostarim sam" objavio je sredinom marta ove godine. Koliko ti znači što je baš odabrao tvoj rad?
"Jako mi to znači i imponuje, ali ne u smislu ega, nego onako više umetnički i sa aspekta struke. Zato što toliko divnih autora ima i da se baš odlučio za moju pesmu. Pored svih velikana koji su pisali za njega, od Balaševića, Arsena, Bajage, Dina Merlina, Bregovića. Ne da laskam sebi time što govorim, apsolutno ne. Osećam to kao jednu privilegiju i kao jednu srećnu okolnost mog života. Uspela tri puta da se pojavim kao autor na njegovom albumu."
Jednom prilikom si izjavila da je Zdravko Čolić lak za saradnju. Da li možeš da nam otkriješ kako izgleda rad i studiju sa njim i šta te je kod njega privatno najviše oduševilo?
"Ja sam to rekla u smislu da je jednostavno i lepo, jer to je čovek sa puno i životnog i umetničkog iskustva i koji tačno zna gde sebe vidi. Predstavnik je te neke škole gde se i ja vidim, gde su se poštovali autoriteti kroz muziku i pesme koje se izvode i autor koji napiše tu pesmu, pa onda i ostatak tima koji je uključen u samu izradu. Iskustvo rada u studiju s njim toliko dragoceno, zato što sam videla koliko je čovek normalan, pristojan i koliko ima jednu disciplinu koja je vrlo retka danas, koju možete naći u mladim muzičarima. Mislim da je to ono primarno što se treba vratiti nekako u kontekst bontona muzičkog i umetničkog i rada u studiju. Dakle, Čola je zaista jedna zaokružena ličnost po svemu. S te strane sam rekla da je bilo lako raditi, jer je bilo veliko zadovoljstvo i veliki užitak. Čovek je fokusiran i prisutan potpuno svojim bićem u tome što radi.
7 godina pevala u bendu Dina Merlina
Sedam godina si pevala u bendu Dina Merlina. Možeš li da uporediš rad sa njim i sa Čolom?
"Pa nezahvalno je bilo koga upoređivati u životu, i privatno i poslovno. Ono što imaju kao jednu zajedničku crtu je upravo jedan respekt prema samoj profesiji i da su veliki radnici i jedan i drugi. To je ono što zaista mene fascinira nakon svih ovih godina. Ta jedna jednostavnost u komunikaciji, ovaj, gdje ljudi tačno znaju smer kojim idu. To mi je stvarno predivno kod obojice."
Evo kako izgledaju Dino i Čola na sceni:
Pretpostavljam da si za tih sedam godina nastupanja sa Dinom Merlinom svašta doživela. Da li možeš da podeliš sa nama neku zanimljivu anegdotu ili trenutak sa turneje koji ti je ostao u sećanju?
"Počela sam da pevam sa Dinom u bednu 2004. godine i zapravo prvi koncert je bio na Koševu sa 60.000 ljudi. To je bila stvarno velika odgovornost za mene. Imali smo momenat kad je kiša počela da pada na koncertu."
"Ne samo jedan trenutak, nego dve trećine koncerta. To dalo neko dodatno uzbuđenje. Još Dino je insistirao da se ne stavi nastrešnica na scenu, jer ako njegova publika kisne i on će. To je dalo neki još dodatni, poseban šmek mom prvom iskustvu nastupa s njim na sceni."
Evrovizija kao prekretnica u karijeri
Mnoge evrovizijske pesme nestanu nakon što se takmičenje završi, ali tvoja numera "Korake ti znam" i danas se aktivno sluša širom regiona. Da li je taj nastup 2012. godine bio glavna prekretnica u tvojoj karijeri i kako objašnjavaš to što je pesma uspešno preživela test vremena?
"Jeste, na moju sreću. Ja uvek verujem da ono što je čovekova namera, da to određuje put i proizvoda i odnosa. Kad sam izabrana za predstavnika BiH na Eurosongu, to je bila jedina pesma koja je bila meni u opciji da bih je izvodila na tom takmičenju. Kad smo je snimali u studiju, rekla sam muzičarima: 'Hajde samo da je zabeležimo, da ostane ono u demo formi nekoj, čisto da je imamo'. Neverovatno je bilo da je pesma u toj demo formi stala u tri minuta i da ništa, apsolutno ništa, nije popravljeno u odnosu na taj prvobitni snimak koji smo tako slučajno zapisali. Naravno, kasnije smo snimali i gudački orkestar i dodatne instrumente."
"Nikakve kalkulacije nije bilo po pitanju nje, ni kad je stvarana, a ni kad sam je izvodila na Eurosongu, jer nisam imala nikakvih ni dodatnih efekata ni pratećih, jer je ona tako integralno intimna sama za sebe. Neverovatna je još jedna stvar. Moja publika je većinski ženska, ali milijardu muškaraca mi je reklo za tu pesmu da je to njihova. Ne znam kako su se našli tu, ali mi je drago svakako."
Da li si pratila ovogodišnju Evroviziju i kako komentarišeš izbor muzike?
'Što se tiče konkretno Evrovizije ove godine, šou je bio divan. Meni je lično nedostajalo te srži u muzici, ako se već takmičenje zove Eurosong. Dakle, falilo mi je pesama. Jesam za to da se u produkcijskom smislu ide dalje. Ne može se živeti jednostavno u prošlosti. Da bi stare pesme živele, moraju se i nove dešavati. To je jedna od stvari koju sam takođe od Čole čula i koju stalno pričam. Ne treba zatvarati oči na ono što je moderno, ali mislim da mora uvek biti pokriće u kvalitetu."
Stari zvuk se vraća u modu
Ipak, Jakov Jozinović se proslavio pevajući bezvremenske hitove izvođača kao što su Zdravko Čolić, Oliver Dragojević i Đorđe Balašević. Da li smatrate da je mlađa publika danas zapravo željna tog starog, kvalitetnog zvuka?
"Sam izbor izvođača i tih pesama koje je Jakov odlučio da izvodi i on kao predstavnik mlade generacije, opet je dobar medij za drugu decu da upoznaju takvu vrstu muzike koju su možda njihovi roditelji nekad slušali, ali im se možda više ne vrte ti CD-ovi i ploče u kući. S druge strane, ima i taj faktor ambijenta u kome neko odrasta. Ako ste vi pod uticajem dobre literature, muzike, filmova, vi to ponesete od malena u sebi i dalje to samo raspršujete gde god da idete. Mislim da i mediji sami od sebe mogu puno u tome uraditi da plasiraju stvari koje su dobre i pozitivne, a isto tako i ljudi koji su u profesiji da imaju negde i odgovornost da se bave na zdrav način time.
Pogledajte atmosferu na nastupima Jakova Jozinovića:
Planovi
Kakvi su ti planovi za naredni period?
"Ovo je prvi singl sa albuma koji predstoji na jesen. Kad objavimo album uradiću i regionalne turneje i promociju, a i svakako i koncerte."
Da li možemo da te očekujemo u Beogradu?
"Svakako, jedva čekam. Imala sam koncert u Pozorištu na Terazijama u sklopu turneje 'Live in Theater'. To je stvarno bio fantastičan koncert. Baš lepe uspomene nosim i radujem se ponovo da dođem."
Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili fotografija/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!
