Železnički saobraćaj prema Novom Sadu biće pojačan u periodu od 6. do 9. jula, tokom održavanja medjunarodnog muzičkog festivala "Exit 06" u tom gradu, saopšteno je iz "Železnica Srbije".

Srpske železnice će u narednih pet dana prevesti oko 10.000 posetilaca "Exita", a u 13.10 iz glavne železničke stanice u Beogradu krenuće muzejski voz "Romantika".

Biće dodato nekoliko vožnji na linijama Beograd-Novi Sad, a medju posetiocima "Exita" najveće interesovanje vladaće za vanredni elektromotorni voz koji će od 7. do 10. jula svakoga dana u 4.30, po završetku muzičkog programa, iz Novog Sada polaziti za Beograd, navodi se u saopštenju.

U ponedeljak, 10. jula u 13.30 biće organizovan polazak elektromotorne garniture iz Novog Sada za Beograd.

EXIT zdravlje: Noćno testiranje na HIV i savetovalište za mlade

Sektor za epidemiologiju Instituta za zaštitu zdravlja Novi Sad, u saradnji sa Zavodom za zdravstvenu zaštitu studenata, organizuje za vreme Exita noćno savetovanje i testiranje na HIV, najavila je načelnik tog odeljenja Zorica Šeguljev.

Ona je istakla da se ova akcija održava treći put za vreme Exita, ali prvi put u noćnom terminu, od 19 do 23 časa, u prostorijama Zavoda za zaštitu studenata, u Ulici dr Sime Miloševića 6.

Savetovanje i testiranje je besplatno, dobrovoljno i poverljivo, a po želji može biti anonimno, naglasila je Šeguljev i dodala da za pregled nisu potrebni ni uput, ni zdravstvena knjižica.

Vlasti: Ove godine strožija kontrola!

Okružni javni tužilac u Novom Sadu Zoran Pavlović apelovao je na posetioce da ne unose drogu na festival, jer će tužilaštvo tražiti hitno kažnjavanje svih kod kojih ona bude otkrivena.

"Ove godine još spremnije dočekujemo festival, a našu zakonsku obavezu izvršavaćemo maksimalno. Za sve već imamo pripremljenu akciju, koja će biti koordinisana sa Sekretarijatom unutrašnjih poslova u Novom Sadu", rekao je Pavlović agenciji Beta.

"Svi imaju pravo da dodju i konzumiraju EXIT, ali ne i ono što je zakonom zabranjeno i što čini društvenu opasnost i može imati štetne posledice po zdravlje ljudi", rekao je Pavlović.

Novosadski tužilac je podsetio da je tokom prošle godine podneto oko 80 krivičnih prijava protiv posetilaca festivala zbog proizvodnje, držanja i prodaje opojnih droga.

Pavlović je naveo da su u više od 60 presuda izrečene novčane kazne po hitnom postupku, a samo mali broj sudskih postupaka je još u toku.

"Nema neznatne društvene opasnosti kada je zdravlje ljudi u pitanju, što znači da se sankcioniše sve što proističe iz krivičnog dela neovlaštene proizvodnje, držanja i prodaje opojnih droga, a isto tako ćemo postupati i ove godine", upozorio je Pavlović.

(MONDO/agencije)