• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najstariji živi bluzer svirao u Beogradu

Najstariji živi bluzer, 92-godišnji gitarista Dejvid Haniboj Edvards (David Honeyboy Edwards), svirao je u sredu uveče u klubu "Living rum" (Room) Studentskog kulturnog centra Beograda.

Najstariji živi bluzer, 92-godišnji gitarista Dejvid Haniboj Edvards (David Honeyboy Edwards), svirao je u sredu uveče u klubu "Living rum" (Room) Studentskog kulturnog centra Beograda.

Krepki bluzer, poslednja živa karika sa originalnom bluzem iz delte Misisipija, dočekan je u "Living rumu" dugotrajnim aplauzom, a potom je svirao oko dva sata, sa kraćom pauzom. U drugom setu, na usnoj harmonici ga je pratio srpski bluz veteran Pera Džo.

Edvards je posle koncerta do ranih jutarnjih sati davao autograme, slikao se i razgovarao s muzičarima srpske bluz scene.

Kako je agenciji Beti rekao njegov najbliži saradnik, producent Majkl Frenk (Michael Frank) iz Čikaga, Edvards uprkos starosti godišnje održi oko 100 koncerata, i smatra da je muzika ta koja ga održava u životu.

Rodjen je u državi Misisipi 1915. godine i znanje je sticao od prvih bluzera, Čarlija Patona (Charile Patton), Big Džoa Vilijamsa (Big Joe Williams) i Roberta Džonsona (Johnson), kasnije nazvanog "kum rokenrola", čiji je stil sviranja bio glavna inspiracija za gitariste poput Kita Ričardsa (Keith Richards).

Edvards je bio lični prijatelj Džonsona, oko čijeg su se života ispredali mitovi. Za Džonsona se govorilo da je prodao dušu djavolu u zamenu za fantastično umeće sviranja gitare, i taj mit je ovekovečen u kultnom filmu "Raskršće" Voltera Hila (Walter Hill).

Edvards, koji medju poznavaocim bluza važi za gitaristu podjednakog talenta, rekao je Beti da ga je Džonson inispirisao za neke tehnike sviranja i štimovanja. Medjutim, na pitanje o Džonsonovoj ličnosti i okolnostima njegove smrti 1938. godine odgovorio je - smeškom.

Džonson, gitarski heroj crne populacije u Misisipiju, bio je sklon ljubavnim avanturama sa udatim ženama, a Edvards je bio u društvu ovog mladog muzičara (27) kada mu je jedan barmen - ljubomorni muž - servirao piće za koje se veruje da je bilo otrovano.

Majkl Frenk, vlasnik diskografske kuće "Ervig" (Earwig), i stalni Edvardsov saputnik, rekao je Beti da je stari bluzer ne samo jedini živi svedok tog dogadjaja već i da je poznavao sve aktere, a da priča o otrovanom piću potiče od Edvardsovog ličnog uverenja.

Džonson je u mukama izdahnuo četiri dana kasnije. Edvards ga je posetio dan pred smrt, ali, prema Frenkovim rečima, nije prisustvovao sahrani.

Za razliku od Džonsona, koji je za života, tokom 1930-ih, uspeo da snimi 30-ak svojih pesama, Edvards je to učinio tek 1942. godine, "jer ljudi iz muzičke industrije nisu uspevali da ga uhvate, budući da se u jednom gradu zadržavao najviše dan-dva", rekao je Frenk.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE