Slušaj vest

Sedma sezona serije "Black Mirror" predstavlja prijatno iznenađenje, čak i za dugogodišnje skeptike ove futurističke antologije koju je osmislio Čarli Bruker. Iako je serija poznata po svojim distopijskim vizijama i često mračnim prikazima tehnološkog napretka, ova sezona uspeva da pronađe balans između ozbiljnih tema i šireg spektra tonova i žanrova. Nakon neuspešne pete sezone, koja se sastojala od samo tri epizode bez značajnijeg utiska, i nešto boljeg šestog poglavlja koje je već pokazivalo pomak u pravcu svežijeg pristupa, sedma sezona se doima kao povratak u formu.

Ono što je čini posebnom jeste spoj klasične "Black Mirror" tematike — priča smeštenih u blisku, prepoznatljivu budućnost obojenu tehnološkim inovacijama — sa emotivnijim, čak i poetičnim pristupom. Centralne teme ove sezone su pamćenje i istorija — kako lična, tako i kolektivna — i način na koji prošlost može oblikovati našu budućnost. Umesto da se oslanja isključivo na šokantne preokrete i mračne scenarije, serija sada istražuje suptilnije slojeve ljudske psihe, identiteta i odnosa prema tehnologiji.

U tom duhu, nova sezona donosi šest epizoda koje su međusobno veoma različite, ali sve u sebi nose trag pažljivo razrađene ideje. Od nastavka kultne epizode “USS Callister”, koji će obradovati dugogodišnje fanove, do dirljivog i estetski upečatljivog prikaza veštačke inteligencije u svetu Holivuda, koji se već naziva najboljom epizodom još od vrhunca serije u četvrtoj sezoni — ponuda je bogata i raznovrsna. Čak i one epizode koje se možda neće dopasti svakome, ipak nude dovoljno originalnosti da opravdaju gledanje.

Za one koji nisu sigurni odakle da počnu ili ne žele da gledaju baš sve, u nastavku teksta nalazi se rang lista epizoda od najslabije ka najboljoj, sa kratkim komentarima koji mogu pomoći u odabiru. Ipak, sve epizode zajedno nude jedan zaokružen, zreo i tematski dubok povratak serije koja, izgleda, još uvek ima šta da kaže o svetu u kojem živimo — i onom koji nas tek čeka.

Redosled epizoda 7. sezone "Black Mirror":

  • E1 - Common People
  • E2 - Bête Noire
  • E3 - Hotel Reverie
  • E4 - Plaything
  • E5 - Eulogy
  • E6 - USS Callister: Into Infinity

Rangirane epizode:

6. "Plaything" (E4)

Radnja ove epizode smeštena je u blisku budućnost, 2034. godine, i počinje kao krimi-priča: čovek neurednog izgleda, kojeg igra Piter Kapaldi, pokušava da ukrade piće iz prodavnice, što dovodi do njegovog hapšenja. Ubrzo saznajemo da je on povezan s nerešenim ubistvom starim 40 godina. U nizu retrospektiva, otkrivamo njegovu mladost – bio je novinar specijalizovan za video igre devedesetih, kada je upoznao ekscentričnog genija koji mu je predstavio čudnu igru pod imenom "Thronglets".

Ta igra nije bila obična digitalna zabava – omogućavala je korisnicima da se brinu o simpatičnim, digitalnim stvorenjima koja rastu u skladu sa brigom koju dobijaju. Na LSD-u, glavni junak shvata da može da razume njihove "pesme", što ga vodi ka pokušaju da stvori utopijsko digitalno okruženje.

Siže: Iako epizoda istražuje pitanje da li je ljudska vrsta uopšte sposobna za istinsku saradnju, njen koncept ostaje nedorečen. Digitalna bića, koja simbolizuju društvenu harmoniju, deluju prazno, a završetak epizode gubi na snazi. Delo ostavlja utisak neiskorišćenog potencijala – ideja je zanimljiva, ali razrada površna.

5. "Eulogy" (E5)

U ovoj intimnoj, emocionalno obojenoj priči, Pol Đamati tumači Filipa, ogorčenog muškarca koji dobija poziv da učestvuje u digitalnom "spomeniku sećanja” na svoju bivšu devojku Kerol. Uz pomoć AI vodiča, mora da rekonstruiše njihove uspomene – ali suočava se s činjenicom da je sve njihove zajedničke fotografije izgrebao iz besa nakon raskida.

Tokom procesa, otkriva se da je Filip možda bio mnogo više kriv za propast njihove veze nego što je sam želeo da prizna. Kako veštačka inteligencija nežno ali postojano osporava njegov pogled na prošlost, on se suočava sa sopstvenim zabludama, gorčinom i propuštenim prilikama.

Eulogy Black Mirror
Foto: Netflix/Printskrin

Epizoda osvetljava koliko nas sećanja mogu obmanuti – i kako tehnologija može poslužiti kao katalizator za introspektivno suočavanje sa sopstvenim greškama. Iako spora, ova epizoda je emotivna studija o gubitku, krivici i samoprouzrokovanoj samoći.

4. "Bête Noire" (E2)

Ovaj psihološki triler prati Mariju, mladu stručnjakinju u prehrambenoj industriji, čiji se život počinje raspadati kada se na poslu pojavi njena bivša školska poznanica, Veriti. Nekada nevidljiva štreberka, sada je harizmatična i samouverena – i čini se da na neki način utiče na Marijino pamćenje.

Kako Marija sve više greši i gubi kontrolu, u pozadini se otkriva priča o osveti, manipulaciji i traumi. Epizoda postaje svojevrsna moderna verzija gaslight-a, gde ne znamo do kraja da li je u pitanju tehnologija, psihološka manipulacija, ili oboje.

Black Mirror Bête Noire
Foto: printscreen/youtube/BrainPilot

Siže: Ispod naučnofantastičnog sloja krije se upozorenje o posledicama zlostavljanja, osetljivosti našeg uma i ranjivosti na manipulaciju. Iako ne briljira u tempu, ima snažan završetak i upečatljive uloge.

3. "USS Callister: Into Infinity" (E6)

Nastavak jedne od najpoznatijih "Black Mirror" Netflix epizoda vraća nas u svet igre "Infinity", u kojoj su digitalni klonovi pravih ljudi zarobljeni u privatnom univerzumu sadističkog programera. Sada, sa Nanet (Kristin Milioti) kao kapitenkom, posada mora da preživi u otvorenom svetu online igre – svetu u kojem umesto jednog sociopate, ima milione korisnika s raznim motivima.

Black Mirror
Foto: printscreen/youtube/ Still Watching Netflix

U isto vreme, novinarka istražuje ilegalno kloniranje DNK koje je pokrenulo ceo haos, a korporativna mašinerija pokušava da zataška sve. Epizoda balansira između akcije, satire i nostalgije za klasičnom SF televizijom.

Siže: Kritika sveprisutnog online zlostavljanja, moći korisnika u digitalnim svetovima, i etičkih granica AI kloniranja. Iako pretrpana idejama, epizoda je zabavna i funkcioniše kao omaž, ali i kao ozbiljna refleksija o tehnološkoj moći.

2. "Common People" (E1)

Amanda i Majk su običan bračni par koji jedva spaja kraj s krajem i pokušava da dobije dete. Kada Amanda doživi kolaps, saznaju da ima tumor na mozgu. Eksperimentalna tehnologija pod nazivom "Rivermind" može da je spasi – besplatno, ali uz mesečnu pretplatu.

Ubrzo, njihova svakodnevica postaje pakao: Amanda nesvesno izgovara reklame, njeno zdravlje i posao su ugroženi, a sve to može da se reši samo – skupljom pretplatom. Tehnologija, medicina i profit se isprepliću u jezivo realističnom scenariju.

Black Mirror Common People
Foto: printscreen/youtube/BrainPilot

Siže: Ovo je brutalna satira modernog kapitalizma, pretplatničkog modela života i klasnih razlika u zdravstvenoj zaštiti. Tehnologija nije samo spas – ona postaje zamka iz koje je izlaz moguć samo za one koji mogu da plate.

1. "Hotel Reverie" (E3)

Najemotivnija i najlepše režirana epizoda sezone, "Hotel Reverie" je priča o AI, umetnosti i autentičnosti. U pokušaju da oživi staru filmsku klasiku, studio koristi alatku "Redream” koja glumicu Brendi (Isu Rej) doslovno prebacuje u digitalnu verziju filma, uloga po uloga, uz originalne AI rekonstrukcije starih glumaca.

Black Mirror Bête Noire
Foto: YouTube/Netflix

Ipak, Brendina prisutnost menja dinamiku – AI likovi reaguju na nju nepredviđeno, a granica između originala i re-interpretacije počinje da se briše.

Siže: Dirljivo istraživanje toga da li je umetnost moguća bez ljudske iskrenosti. AI može da rekonstruiše likove, scene i dijaloge – ali ne i emociju. Epizoda briljira kao omaž starom Holivudu, ali i kao nežna kritika dehumanizacije savremenog filma.

Bonus video: 

15:47
SERIJA KOJA JE UZDRMALA SVET, NAŠA PEVAČICA ISPRIČALA POTRESNU REAKCIJU NJENOG SINA NA POSLEDNJU EPIZODU! O njoj se raspravljalo čak i u britanskom parlamentu.. Izvor: Kurir televizija

Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!