RAT U GAZI: Da li će međunarodni pritisak sprečiti izraelsku ofanzivu na Rafu gde se sklonio 1,5 miliona Palestinaca

U napadu Hamasa 7. oktobra, koji je izazvao sukom izmedju države Izrael i terostičke organizacije Hamas, stradalo je 1.200 ljudi, a više od 250 je zarobljeno.

Promo

Ministarstvo zdravlja u Gazi, koje vodi Hamas, kaže da od početka sukoba pod izraelskim bombama stradalo više od 31.400 Palestinaca.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odobrio je operativne planove za ofanzivu na Rafu, najjužniji grad u pojasu Gaze. Izrael je naveo da Rafa, gde se nalaze četiri Hamasova bataljona, ostaje poslednje veliko uporište Hamasa u ovom pojasu, nakon operacije izraelske vojske na severu i u centralnom delu palestinske enklave. Izrael pokreće invaziju na grad gde je utočište našlo 1.5 izbeglica iz Gaze, uprkos kritikama međunarodnih saveznika. Netanjahu je kritikovao međunarodne saveznike da im je „pamćenje kratko", kao i da su „brzo zaboravili da je 7. oktobra počinjen najgori masakr nad Jevrejima od Holokausta".

Hamas, u svom odgovoru na najnoviji okvir sporazuma o taocima, traži od Izraela da oslobodi više od 1.000 palestinskih zatvorenika, uključujući oko 100 doživotnih zatvorskih kazni za ubistvo Izraelaca – u zamenu za oslobađanje 40 žena, starijih i ranjenih talaca.

Izrael je odbacio najnoviji predlog Hamasa o primirju koji predviđa tri faze za puštanje preostalih talaca iz Gaze.

Da li će stradati civili ako izraleska vojska udje u Rafu?

Da li Izrael koristi glad kao ratno oružje?

Da li Huti i palestinski militantni planiraju opkoljavanje Izraela?

Da li pomorski humanitarni koridori mogu da zamene kopnene?

Gosti „Usijanja“:

prof. Predrag Marković istoričar

Darko Trifunović direktor Instituta za međunarodnu i nacionalnu bezbednost

Zoran Spasić- predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku

Urednica i voditeljka: Jelena Pejović