• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Knjige sa koricama od ljudske kože

Biblioteka univerziteta u Braunu pažljivo čuva svoj ponos – knjige sjajnih, uglačanih korica, zlatnosmedje boje. Bilo bi to sasvim uobičajeno da nije reč o stravičnoj modi prošlih vremena, kada su knjige koričene u ljudsku kožu.

Biblioteka univerziteta u Braunu pažljivo čuva svoj ponos – knjige sjajnih, uglačanih korica, zlatnosmedje boje. Bilo bi to sasvim uobičajeno da nije reč o stravičnoj modi prošlih vremena, kada su knjige koričene u ljudsku kožu.

I druge svetski poznate biblioteke, uključujući i harvardsku, poseduju takve knjige u svojim zbirkama, s obzirom da praksa takvog koričenja nije bila retka pojava u prošlim vremenima, iako se današnjem društvu sama ta ideja čini bizarnom i nedopustivom.

Svojevremeno su najvrednije zbirke pripadale privatnim kolekcionarima, navodi agencija AP, a neki od njih bili su lekari kojima je bila dostupna koža sa amputiranih udova i tela nesretnih pacijenata.
Mnoge preminule niko nije tražio, a u drugim slučajevima, imućni bibliofili kupovali su kožu skinutu sa zločinaca ili tela siromaha.

U današnje doba biblioteke obično arhiviraju takve sveske u kolekcijama retkih knjiga i ne dopuštaju njihovo pozajmljivanje, ali je naučnicima ipak dopušten pristup njima.

Bilblioteka Džon Hej poseduje tri knjige ukoričene u ljudsku kožu – anatomiju čiji je autor belgijski hirurg Andreas Vesalius i dva primerka "Plesa smrti", srednjovjekovne moralno-didaktične priče iz 19. veka.

Jedan od primeraka je uvezao i ponovno ukoričio 1893. godine poznati londonski antikvar i konzervator Džozef Zensdorf, koji je na marginama zapisao kako nije imao dovoljno velik komad kože, pa je morao da poveze više manjih delova.

Većina knjiga je ipak medicinskog sadržaja. Koledž u Filadelfiji poseduje knjige koje je ukoričio doktor Džon Stokton Haf, koji je prvi dijagnostikovao trihinelozu u gradu. On je upotrebio kožu jednog obolelog za koričenje tri sveske.

"Lekari su to radili u čast ljudi koji su unapredili medicinska istraživanja", smatra Laura Hartman, bibliotekarka koja se bavi katalogizacijom retkih knjiga u Nacionalnoj medicinskoj biblioteci u Merilendu.

Bizarnih slučajeva ima još mnogo, pa tako privatna bostonska biblioteka Atenaeum ima primerak memoara odmetnika Džordža Voltona ukoričenog 1837. godine u njegou vlastitu kožu, a gradska biblioteka u Klivlendu čuva Kuran umotan u kožu prethodnog vlasnika, arapskog plemenskog vodje.

U velikom broju slučajeva univerzitetske i druge biblioteke te knjige dobijaju od donatora ili su deo kolekcija koju su pribavili.

(MONDO)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mara

Fascinantno! :D

joz27

najbolje zivotinje!

SERIJE