• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

„Rajski vrt“ u indonežanskoj džungli

U indonežanskoj planinskoj džungli naučnici su otkrli „izgubljeni svet" u kojem žive desetine do sada nepoznatih egzotičnih vrsta ptica, leptira, žaba i biljaka. "Moglo bi se reći da smo pronašli rajski vrt", rekao je Brus Bihler, jedan od vodja ekspedicije koja se uputila u oblacima prekrivene planine Foja na zapadu Nove Gvineje.

U indonežanskoj planinskoj džungli naučnici su otkrli „izgubljeni svet" u kojem žive desetine do sada nepoznatih egzotičnih vrsta ptica, leptira, žaba i biljaka.

"Moglo bi se reći da smo pronašli rajski vrt", rekao je Brus Bihler, jedan od vodja ekspedicije koja se uputila u oblacima prekrivene planine Foja na zapadu Nove Gvineje.

Pripadnici naroda koji živi na području Foje, visoke 2.200 metara, kažu da se nisu usudili da zalaze u to neprohodno područje površine 3.000 kvadratnih kilometara.Ekspedicija je otkrila novu vrstu ptica medojeda sa narandžastom pegom na licu koja je poznata samo lokalnom stanovništvu i koja je prva nova ptičija vrsta zabeležena na tom ostrvu posle 60 godina.

Naučnici su otkrili i više od 20 novih vrsta žaba, četiri nove vrste leptira i nove vrste biljaka, medju kojima je pet novih vrsta palmi.

Snimili su i prve fotografije "Berlepskeve rajske ptice" koja se pominje u priručnicima iz 19. veka, ali za koju se do sada nije znalo gde živi. Naučnici su u „rajski vrt“ došli u kišnom periodu, pa je iz tog razloga pronadjeno malo leptira.Grupa od 25 naučnika iz SAD-a, Indonezije i Australije helikopterima se spustila u nedirnuta močvarna područja.

"Samo smo zagrebali po površini", rekao je Bihler, ocenivši da će se svako ko se tamo uputi, vratiti sa hiljadama novih otkrića.

Bihler smatra da je u pitanju najveća netaknuta tropska šuma u Aziji, a životinje koje u njoj žive ne boje se ljudi.

"Pretpostavljam da takvih područja ima i u Africi, a siguran sam i da ih ima u Južnoj Americi", dodao je on.

(MONDO)

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nervozni postar

I u Pancevu ovaga ima, al samo u najstarijem delu grada. Volim ovaj obicaj!

Nadezda Mirkovic

Jedne godine policija je toliko iznervirala mestane da je jedan domaci Nemac(zvali su ga Hans, stanovao je u centru Pecinaca) upregao svoje stajerske konje, a na kola obelezena fenjerom i tablicama postavio trpezu i muzikante i ceo dan vozao muziku po raskrsnici u centru Pecinaca...hahaha.... sve "po propisu".

Nadezda Mirkovic

Ovo je jedan od najlepsih obicaja koje sam videla za Bozic. Bila sam tome prisutna u periodu od \'75.-\'80.godine. Divno je videti jahace na konjima u ravnici koja se pruza u nedogled...oni dobijaju kao polozajnici na poklon peskire od domacina kod kojih svrate i onda ih vezu preko ramena ukoso kao deveri za svadbu. U ono vreme komunisticke vlasti su ih hapsili \"zbog ometanja saobracaja\" i maltretirala ucesnike. Veoma mi je drago da su Pecincani zadrzali ovaj divan obicaj.

SERIJE