• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tri sata Meseca umesto Sunca

Stanovnici Srbije i Crne Gore mogli su danas od 11.40 do 14 časova, da posmatraju delimično pomračenje Sunca. Pošto je u vreme pomračenja u našoj zemlji bilo uglavnom vedro, taj prirodni fenomen je mogao sasvim jasno da se vidi. Desetina Beogradjana pratilo je tu neobičnu pojavu sa terase Narodne opservatorije na Kalemegdanu.

Stanovnici Srbije i Crne Gore mogli su danas od 11.40 do 14 časova, da posmatraju delimično pomračenje Sunca.

Pošto je u vreme pomračenja u našoj zemlji bilo uglavnom vedro, taj prirodni fenomen je mogao sasvim jasno da se vidi. Desetina Beogradjana pratilo je tu neobičnu pojavu sa terase Narodne opservatorije na Kalemegdanu.

U našoj zemlji Sunce je bilo pokriveno Mesecom oko 60 odsto, a najduže pomračenje bilo je na jugu Libije.

Pomračenje Sunca je počelo u istočnom Brazilu, a završeno na granici Moldavije i Rusije.
Put kojim je senka prošla po površini planete je dug oko 14.500 kilometara, a vreme njenog prolaska je nešto više od pet sati.

Delimično pomračenje Sunca bilo je vidljivo u SCG i prošle godine u septembru, a potpuno pomračenje Sunca bilo je u avgustu 1999. godine.

Astronomi su istakli da se sledeća potpuno pomračenje Sunca ne očekuje u narednih 50 i više godina, a delimično pomračenje će moći da se posmatra već za dve godine.

Pomračenje Sunca nije opasno u toj meri da zbog njega treba da se sklonite sa ulice ili spuštate roletne u stanu, ali ga nikako ne smete direktno posmatrati ukoliko nemate odgovarajuću zaštitu.

U pomračenju možete uživati samo uz pomoć specijalnih naočara za tu svrhu, kroz zaštitno staklo aparata za zavarivanje gustine preko 14 ili kroz dobro i obostrano na sveći nagaravljeno staklo.

„Ni slučajno se ne sme direktno gledati u sunce jer može doći do oštećenja makule, odnosno do gubitka centralnog vida. U tom slučaju ostaje vam samo periferni vid pomoću kojeg možete gledati tek na udaljenosti od jednog metra. Nije tačno definisano koliko je potrebno gledati u Sunce da bi se vid oštetio, ali ako do toga dodje posledice su trajne, upozorava oftamolog Stanko Petrov, a prenosi "Blic".

Do pomračenja dolazi kad se Sunce, Mesec i Zemlja nadju u konjukciji, odnosno u istoj liniji. Potpuno pomračenje Sunca koje se u našoj zemlji dogodilo 11. avgusta 1999. je izuzetno retka pojava koja se u jednom regionu dešava na svakih sto godina, ili redje.

„Prečnik Meseca je 400 puta manji od prečnika Sunca, a isto toliko je Mesec bliži Zemlji nego Sunce.
Kad je Mesec dovoljno blizu Zemlje tad vrh njegove konusne senke dolazi do Zemlje i on u potpunosti zaklanja Sunce. To je totalno pomračenje, koje je moguće jedino za vreme mladog Meseca, i može se videti samo na maloj površini prečnika do 300 kilometara. Oko zone totaliteta (pojas iz kog se vidi totalno pomračenje) nalazi se širok pojas mesečeve polusenke i tu je pomračenje delimično, kao što je danas bilo u našoj zemlji“, objašnjava Petar Glišović, apsolvent astronomije.

Drevni narodi su sa užasom pratili tu pojavu. Plameni jezici u tamnom krugu za vreme pomračenja podsećali su ih na zmaja kojega je trebalo oterati. Zato je pomračenje Sunca često bilo praćeno udaranjem u bubnjeve, kricima i pucnjima

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE