• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BETOVEN JE OTROVAN? DNK analiza kose dovela do zastrašujućih saznanja o njegovim bolestima

Autor Nevena Davidović

DNK analiza Betovenove kose otkriva mogući uzrok njegovih misterioznih bolesti.

 profimedia-0278813232.jpg Izvor: Profimedia/akg-images / Beethoven-Haus Bonn

Visoki nivoi olova otkriveni u pramenovima kose Ludviga van Betovena sugerišu da je kompozitor imao trovanje olovom, što je možda doprinelo bolestima koje je su ga morile tokom života, uključujući gluvoću, pokazuju najnovija istraživanja.

Pored gubitka sluha, čuveni kompozitor ozbiljne muzike je tokom života imao gastrointestinalne tegobe, doživeo je dva napada žutice i suočio se sa teškim oboljenjem jetre.

Veruje se da je Betoven preminuo zbog bolesti jetre i bubrega u 56. godini. Ali pitanje šta je izazvalo njegove brojne zdravstvene probleme mučilo je mnoge, čak se i sam Betoven nadao da će lekari na kraju moći da nađu uzrok problema. 

Kompozitor je izrazio želju da se sve te bolesti proučavaju i nakon njegove smrti. Međunarodni tim istraživača krenuo je pre skoro deceniju da, koliko je to moguće, ispuni Betovenovu želju.

Koristeći DNK analizu, tim je utvrdio da je Betoven imao značajne genetske faktore rizika za oboljenje jetre i infekciju hepatitisom B pre svoje smrti. Ali rezultati nisu pružili nikakav uvid u osnovne uzroke njegove gluvoće, koja je počela u njegovim 20-im godinama, ili njegove gastrointestinalne probleme.

Pored visokih koncentracija olova, najnovija otkrića pokazuju da su arsen i živa ostali zarobljeni u kompozitorovim vlasima skoro 200 godina nakon njegove smrti, navodi se u novom izveštaju objavljenom u ponedeljak u časopisu "Clinical Chemistry", prenosi CNN

Povišeni nivoi olova, kao što su oni otkriveni u Betovenovoj kosi, "obično su povezani sa gastrointestinalnim i bubrežnim oboljenjima i smanjenim sluhom, ali se ne smatraju dovoljno visokim da bi bili jedini uzrok smrti", napisali su autori studije. Pošto istraživači nemaju uzorke kose iz ranijeg Betovenovog života, nemoguće je razumeti kada je trovanje olovom počelo.

Ali, kako je Betoven završio sa toliko olova, kao i arsena i žive, u svom telu i dalje ostaje glavno pitanje.

"Supstance su se verovatno akumulirale decenijama kompozitorovog života kroz hranu i piće", rekao je glavni autor studije Nader Rifai, profesor patologije na Harvardskoj školi medicine i direktor kliničke hemije u Bostonskoj dečjoj bolnici.

Betoven je bio poznat po tome što je voleo vino, ponekad je pio bocu dnevno. Prilikom pravljenja vina dodavao se olovni acetat kao zaslađivač, rekao je Rifai. U to vreme, olovo se takođe koristilo u proizvodnji stakla kako bi stakleni proizvodi.

Betoven je takođe voleo da jede ribu, a u to vreme Dunav je bio odličan izvor ribarske industrije, što znači da je otpad završavao u istoj reci koja je bila izvor za lov. Uz to, ta riba je verovatno sadržala arsen i živu, objasnio je ekspert.

U posebnom tekstu na našem portalu pročitajte i šta se iza jedne od najlepših kompozicija svih vremena.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:12
MALA BRIDŽIT JE ČUDO OD DETETA: Kao od šale svira Betovena, sa samo 4 godine nastupala u čuvenom KARNEGI HOLU
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

(MONDO/N.D.)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

7 belgijskih piva za poneti

Pa to nista nije novo. Prvo Olovo, olovna bela odličan pigment za slikanje i sam koristio. Vrh boja starih majstora koristi se jos od drevnih Grka 3000 pre nove ere. E sad kada se od Olova dobije Olovo Karbonat ono u sebi sadrži Olovo Acetat poznato kao i Olovni Šećer ( sladje je vise puta od belog šećera ) zato su nekada deca jela boju sa unutrasnjih zidova u Viktorijanskom dobu jer bili su farbani sa olovnom belom koja je sadrzala olovo acetat a on je sladak. Olovo Acetat je kada se potopi u vodu olovo karbonat izdvoji se kao zelenkasto providna masa na vrhu. E taj olovo acetat su koristili jos od rimljana a kasnije i u Betovenovi vreme da kisela vina učine pitkijim, i ako je bilo zakon zabranjeno ilegalno se koristilo mnogo jer mase nisu znale mada ni danas ne znaju toliko o toksičnosti olova to jest olovo acetata koji su koristili. A sto se tiče Arsena, tih 200 godina koriscen je pigment poznat pod mnogo imena Šelova zelena ( po naucniku koji je prvi sintetisao, i ako je znao da je opasna želja za slavom i zaradom je prevagnula), Pariska zelrna, Bečka zelena, Emerald green....itd To je bio vrh pigment kao boja ali jako jako toksičan. Jer se pravio od Bakar Acetata i Arsen III Oksida. A taj pigment industrija ce koristiti skoro dva veka pre nego sto bude zabranjen. Koristili su ga od konditorskih proizvoda, industrije tkanina odeće, do tapeta, bojenja knjiga ...itd Odma se videlo da nesto nije u redu, radnici u tekstil fabrikama su bezo umirali, mlade zene iz visokog drustva koje su nosile raskoš zelene haljine i imale veci broj takvih odevnih predmeta, su brzo kopunule i umirale. Pacovi misevi bubasvabe su izbegavali prostorije oblepljene sa zelenim tapetama.... Zbog te boje je i Napoleon umro, zelena mu je bila omiljena boja. Kuca na ostrvu sveta Helena bila je prekrivena zelenim tapetama i namestaj tapaciran tkaninom bojenom sa Emerald green. Tako i Betoven je sigurno dolazio u svoje vreme u kontakt sa Emerald green.

Nikšićko tamno

@7 belgijskih piva za poneti Ajd živeli!

SERIJE