Tu reč svakodnevno upotrebljavamo, što u govoru, što u porukama koje sa nekim razmenjujemo, a Alan Metkalf, stručnjak za istoriju i značenje reči tvrdi da je to najčešće izgovorena i otkucana reč na planeti. U pitanju je reč OK!

Ako se pitate zašto smo rekli da je to možda i najmisterioznija reč na svetu - zato što njeno etimološko poreklo nikada nije tačno utvrđeno. Postoji veliki broj manje ili više uverljivih teorija o poreklu reči.

Prvi put je zabeležena upotreba ovog izraza 23. marta 1839. godine, u američkim novinama "Boston mornin post". Etimološki, ova reč nema direktne veze sa latinskim, grčkim ili bilo kojim drugim drevnim jezikom.

Oksfordski rečnik, na svom sajtu odbacuje tvrdnje da najopopularnija reč na svetu potiče iz nekih grčkih i škotskog izraza za u redu je, već tvrdi da je OK skraćenica od "all correct", što znači "u redu, sve tačno".

Danas ovu skraćenicu koristimo kada želimo da kažemo da smo saglasni sa nečim, da nešto odobrimo ili sagovorniku damo do znanja da smo sve razumeli. I zanimljivo je da, gotovo da nema osobe na planeti koja neće razumeti šta ste joj rekli tim OK, bez obzira na to kojim jezikom govori.

BONUS VIDEO:

Kurir TV "MOŽDA NE GOVORIMO ISTI JEZIK, ALI SE RAZUMEMO" Marko Kon o fenomenu: Generacije su odrastale na hrvatskoj kulturi, a oni na našoj

(MONDO/A.K.)

Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!