• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi traže vanzemaljce, majmuni na Marsu

Ruska astrolaboratorija "Radioastron" od sredine naredne godine baviće se traženjem oblika života u dubini svemira, saopštio je ekspert astronomskog centra FIAN Nikolaj Kardašev.

Ruska astrolaboratorija "Radioastron" od sredine naredne godine baviće se traženjem oblika života u dubini svemira, saopštio je ekspert astronomskog centra FIAN Nikolaj Kardašev.

"Lansiranje ruske astrofizičke observatorije, opremljene snažnim naučno-informativnim kompleksom, i postavljanje parabolične antene visine 12 metara planira se za sredinu 2007. godine. Aparat će biti lansiran ukrajinskim reketonosačem 'Zenit' s kosmodroma Bajkonur", izjavio je Kardašev, navela je agencija RIA"Novosti".

Prema rečima ruskog eksperta, kosmički aparat takozvani radiointerferometar vredan tri miliona rubalja ekvivalent je radioteleskopu, a radiće na orbiti visine 350.000 kilometara. On će neprekidno vršiti monitoring medjuplanetarnih prostora na velikoj udaljenosti od Zemlje.

Pored toga "Radioastron" će moći da detaljno izuči plazmu solarnog vetra, aktivna jedra galaksija, okolinu crnih rupa, kao i kvazare. Ti objekti se nalaze od Zemlje tako daleko da je njihovo istraživanje običnim instrumetima nemoguće.

Uporedo sa potragom za vanzemaljcima, ruski naučnici planiraju da naredne godine pošalju majmune na Mars kako bi izučili uticaj dugotrajnog dejstva radijacije na živi organizam.

"Pripremamo eksperiment s majmunima koji će tokom godinu i po dana biti izloženi dejstvu radijacije. Zračenje će biti ravnomerno rasporedjeno tako da će životinje dobijati godišnje 50 santizivertova (50 rentgena) kao kosmonauti tokom dužeg leta", izjavio je jedan ruski naučnik, dodajući da će let na Mars trajati od godinu i po do dve godine, prenela je agencija Itar tass.

Majmuni su i do sada učestvovali u kosmičkim eksperimentima i zahvaljujući njima sačuvano je zdravlje posada. U ruskim kosmičkim letelicama na orbiti je boravilo 12 makaki majmuna. No, 90-tih godina prošlog veka letovi su prekinuti i sada se eksperimenti izvode u zemljaskim uslovima u izazvanom bestežinskom stanju.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE