• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Edmund Hilari na Antarktiku u 87. godini

Čovek koji je osvojio Mont Everest i istraživao Antarktik, ser Edmund Hilari, vratio se ponovo na smrznuti kontinent u svojoj 87. godini, kako veruje, poslednji put.

Čovek koji je osvojio Mont Everest i istraživao Antarktik, ser Edmund Hilari, vratio se ponovo na smrznuti kontinent u svojoj 87. godini, kako veruje, poslednji put.

"Ovo je verovatno poslednja šansa koju ću imati da posetim zimski jug", rekao je Hilari, dan pošto je stigao na Antarktik zajedno s premijerkom Novog Zelanda Helen Klark i drugim zvaničnicima, kako bi obeležili pedesetogodišnjicu izgradnje baze Skot.

Hilari je predvodio tim Britanskog komonvelta, koji je išao preko Antarktika ka Južnom polu 1955. godine, utirući put ka najjužnijem zemljinom magnetskom polu.

Na put ka Južnom polu krenuo je samo dve godine pošto je, zajedno sa šerpasom Tenzingom Norgejom, postao prvi čovek koji se popeo na Mont Everest, najviši planinski vrh na svetu.

Hilari, koji i dalje putuje po Nepalu i drugim delovima sveta, bio je na Antarktiku pre dve godine.

"Uvek sam bio spreman da dodjđem ovde još jednom. Nisam mislio da će se to dogoditi ponovo, ali ovo je bio sjajan povratak", rekao je Hilari.

On je kritikovao Japan zbog politike da se lov kitova odobri za naučne svrhe, kao i zbog pokušaja te zemlje da izdejstvuje ukidanje međunarodne zabrane da se kitovi love u komercijalne svrhe.

"Izgleda da oni prosto neće da prihvate da ta stvarenja, divna stvorenja kakva jesu, treba pažljivo štititi", rekao je Hilari.

Japan i još neke zemlje traže da Medjunarodna komisija za kitolov povuče zabranu iz 1986. godine, po kojoj je zabranjen lov kitova u komercijalne svrhe, zbog kontroverzi o tačnom broju preostalih kitova u svetskim okeanima.

Na medjunarodnom sastanku prošlog juna, države koje traže kitolov usvojile su simboličnu rezoluciju u kojoj se podržava ukidanje zabrane lova. Da bi se ta zabrana zaista ukinula, neophodna je većina od 75 posto glasova članica te medjunarodne komisije.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE