• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bezgrešno začeće ženke Komodo zmaja

Ženka guštera poznatog pod imenom Komodo zmaj donela je na svet, u evolucionističkom obrtu gotovo bez presedana, pet mladunaca, iako nikada nije bila u prisustvu mužjaka.

Ženka guštera poznatog pod imenom Komodo zmaj donela je na svet, u evolucionističkom obrtu gotovo bez presedana, pet mladunaca, iako nikada nije bila u prisustvu mužjaka.

Zaposleni u zoo vrtu u Česteru, na severu Engleske, sa zaprepašćenjem su pre nekoliko meseci konstatovali da je Flora, ženka Komodo zmaja, položila jaja, a da se prethodno nije parila.

"Flora nije svesna uzbudjenja koje je izazvala, ali smo srećni što možemo da saopštimo da je postala mama... i tata", rekao je Kevin Bjuli, koji je u zoo vrtu zadužen za niže kičmenjake i beskičmenjake.
Opna na jajima počela je da puca prošle nedelje, posle osam meseci inkubacije, a mladunci - pet žuto-crnih zmajeva - izlegli su se u utorak. Ostala su da se izlegnu još dva zmaja.

Mladunci su dugački izmedju 40 i 45 centimetara, a teški izmedju 100 i 125 grama, kazao je Bjuli, dodajući da su reptili zdravi i da dobro napreduju, uživajući u svom omiljenom jelu - skakavcima.
Postoji nekoliko vrsta reptila koji se aseksualno razmnožavaju u procesu koji se naziva partenogeneza. Ali, Florino "bezgrešno začeće", kao i još jedno drugog Komodo zmaja u aprilu prošle godine u londonskom zoo vrtu, predstavljaju prvi dokumentovani slučaj partenogeneze kod ove vrste gmizavaca.

Ovaj evolucionistički proboj mogao bi, po mišljenu naučnika, da ima dalekosežne posledice za ugrožene vrste. Uzgoj u uslovima zatočeništva mogao bi da pomogne u očuvanju ovih najvećih gmizavaca na svetu, kojih danas u prirodi ima manje od 4.000.

Naučnici se nadaju da će im ovo otkriće pomoći i da pronadju druge vrste sposobne za samooplodjenje.

Testovi DNK potvrdili su odsustvo muškog uticaja, mada mladunci nisu istovetni Florini klonovi.
U aprilu prošle godine u zoo vrtu u Londonu je zmaj Sungaj bez prethodnog parenja doneo na svet mladunce.

Komodo zmaj, koji važi za najvećeg guštera na svetu, živi na ostrvima u Indoneziji. Odrasla jedinka dugačka je oko dva i po metra i teška oko 90 kilograma, a najveći primerci dostižu dužinu do tri metra.
Uprkos svojoj veličini, ovaj gušter je veoma pokretljiv. Vere se po drveću, odličan je plivač, a na kraćim rastojanjima može da trči brzo kao pas.

Ova vrsta, koja živi prilično izolovano, otkrivena je tek tokom Prvog svetskog rata, kada je jednog takvog gmizavca pronašao pilot oborenog aviona koji se spasao doplivavši na ostrvo Komodo, po kome je vrsta kasnije nazvana.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE