• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pilići otkrili Ameriku pre Kolumba

Pilići su stigli u Ameriku pre Kristofera Kolumba, a doneli su ih Polinežani, tvrde naučnici sa Novog Zelanda. Do sada se smatralo da su pilići u Novi svet stigli sa prvim španskim ili portugalskim istraživačima oko 1500. godine. Medjutim kada je Huan Pisaro stigao u carstvo Inka 1532. godine otkrio je da je lokalna populacija već uveliko konzumira pileće meso, što je pokrenulo pretpostavku da je ta vrsta živine doneta mnogo ranije.

Pilići su stigli u Ameriku pre Kristofera Kolumba, a doneli su ih Polinežani, tvrde naučnici sa Novog Zelanda.

Do sada se smatralo da su pilići u Novi svet stigli sa prvim španskim ili portugalskim istraživačima oko 1500. godine. Medjutim kada je Huan Pisaro stigao u carstvo Inka 1532. godine otkrio je da je lokalna populacija već uveliko konzumira pileće meso, što je pokrenulo pretpostavku da je ta vrsta živine doneta mnogo ranije.

Tu tezu potvrdile su pileće kosti poreklom sa Polinezije koje je na tlu današnjeg Čilea nedavno otkrio istraživački tim predvodjen profesorkom Alis Stori sa univerziteta u Oklandu na Novom Zelandu.

Starost kostiju pronadjenih na poluostrvu Arauko na jugu Čilea ustanovljena je radiokarbonskom metodom kojom je utvrdjeno da potiču iz vremenskog perioda koji se kreće od 1321. do 1407. godine kada ni Španci ni Portugalci još nisu kročili na tle Amerike.

DNK analiza kostiju pokazala je njihovu identičnost sa kostima pilića pronadjenih na ostrvima Tonga i Samoa.

U regionu Pacifika piliće meso se koristi već 3.000 godina, sa migracijom prema istoku zavisno od toga kako su se Polinežani nastanjivali na ostrvima.

Otkriveni ostaci pilića pokazuju genetsku sličnost sa pilićima vrste aurakana iz Južne Amerike i drugim vrstama sa Havaja i jugoistoka Azije, navodi se u studiji.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE