• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Egzotični podvodni svet u srcu Šumadije

Kragujevčani imaju retku privilegiju da ukoliko žele da se sklone od svakodnevice, vrućine, buke ili politike, mogu da udju u podvodni svet Akvarijuma. Tu ih očekuje preko 300 vrsta biljaka i životinja iz kopnenih voda Balkana, Evrope i tropskih oblasti Amerike, Afrike i Australije.

Kragujevčani imaju retku privilegiju da ukoliko žele da se sklone od svakodnevice, vrućine, buke ili politike, mogu da udju u podvodni svet Akvarijuma. Tu ih očekuje preko 300 vrsta biljaka i životinja iz kopnenih voda Balkana, Evrope i tropskih oblasti Amerike, Afrike i Australije.

Vodiči na tom čudesnom putovanju su stručnjaci Prirodno-matematičkog fakulteta - Instituta za biologiju i ekologiju, na kome se i nalazi ovaj podvodni svet smešten u 350 akvarijuma. Najveći od njih ima zapreminu deset hiljada litara vode.

Tvorac ovog podvodnog sveta, profesor Vladica Simić, ističe da svaki akvarijum predstavlja posebnu celinu, kao što je deo u kome su biljke i životinje sa područja Balkana i Evrope ili tropski akvarijum.

Najveći akvarijum je "Amazonski" u kome se nalazi 15 vrsta pirana, ribe koja se na području Balkana može videti samo ovde.

Posetioci mogu da vide i neke posebno retke vrste kao što su ribe dvodihalice koje potiču iz sušnih područja Afrike, Azije i Australije. Poznate su kao "živi fosili", jer su "savremenice"
dinosaurusa i mogu da dišu i pomoću pluća i na škrge.

Tu su i endemske vrste afričkih cihlida, koje su "obojene" živim bojama i prave gnezda za svoje mlade a ima i vrsta koje u ustima čuvaju svoje mladunce.

Riba "nož", riba "slon", "neonke" sa svetlećim prugama na telu, retka riba zlatni karaš koji živi u Vojvodini, samo su neke od vrsta koje privlače pažnju posetilaca.

U posebnom delu smeštene su zmije piton i boa koje se hrane pacovima uzgajanim na samom Institutu.

Svaki akvarijum prati odgovarajući biljni svet koji živi u odredjenoj sredini i zajedno sa njom čini nerazdvojnu celinu.

U okviru Instituta je i reproduktivni centar sa laboratorijom u kome se obavlja reprodukcija različitih vrsta životinja, naročito ugroženih vrsta i tropskih riba.

Simić ističe da na Institutu vode računa da za sve vrste stvore uslove identične njihovim pirodnim sredinama.

Akvarijum "Kragujevac" godišnje vidi preko 30.000 posetilaca, najviše dece i djačkih ekskurzija.

U akvarijumu su angažovana tri saradnika sa fakulteta, biolozi, ekolozi, doktoranti, volonteri a tu su i vojnici koji su se opredelili za civilno služenje vojnog roka.

Uspostavljena je i saradnja sa Evropskom asocijacijom akvarijuma i zooloških vrtova kako bi se razmenom iskustva obezbedio dalji razvoj akvarijuma.

Zahvaljujući dobroj opremi koju Institut poseduje, stvoreni su uslovi za postojanje ovog čudesnog sveta u kome uživa sve veći broj posetilaca iz cele Srbije. Zato je Turistička organizacija Kragujevca u svojoj ponudi dala posebno mesto Akvarijumu gde se organizuju i razna predavanja iz oblasti ekologije i zaštite voda.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE