• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Emanuel Džal: Preživeo sa razlogom

Životna priča i talenat Emanuela Džala, "deteta vojnika" iz Sudana stvorili su od njega internacionalno poznatog repera.



Jedinstvena životna priča repera Emanuela Džala, rođenog u Sudanu, pretočena je u film o životu, ratu i muzici: "Mislim da sam preživeo sa razlogom, da bih ispričao svoju priču ljudima", početak je teksta njegovog hita "War child", u kome kaže da je "bio prinuđen da postane dete rata".

Sa sedam godina dečak-vojnik u Sudanu, zvezda afričkog repa sa 28, muzičar koji je nastupio na Vembli stadionu u Londonu u junu, na proslavi 90. rođendana Nelsona Mandele - to je neverovatna priča Emanuela Džala.



Režiser Kristijan Karim Hrobog posvetio je životu Džala dokumentarni film "Dete rata", koji je nakon svog premijernog prikazivanja ove zime na Berlinskom festivalu kandidovan za najvažnije međunarodne filmske festivale, među kojima i Tribeca gde je dobio prvu nagradu publike.

U ovom filmu sam Emanuel Džal priča svoj život.



"Nisam imao detinjstvo, izgubio sam ga i hteo bih da nijedno drugo dete na svetu ne doživi ono što sam ja doživeo", objašnjava Džal i dodaje "osetio sam da im dugujem nešto".

Sin komandanta pobunjenika Oslobodilačke narodne vojske Sudana (hrišćanski pobunjenici sa juga se bore protiv muslimana sa severa), Emanuel svedoči o neverovatnom nasilju tokom građanskog rata: "Sa šest godina sam gledao kako mi majku muče stranci, tetka mi je silovana pred očima, a kuća zapaljena", seća se Džal, "Hteli smo osvetu za naše porodice, ali niko nije dolazio da plati, a kalašnjikovi AK-47 postaše ti i otac i majka".

Emanuel je dezertirao posle pet godina "ratovanja" a posle više meseci provedenih u džungli stigao je nekako u grad Vat gde ga je usvojila Ema Mekjun, Engleskinja dobrovoljac, koja ga je odvela u Keniju, u Najrobi.

Međutim, samo nekoliko meseci kasnije Ema je poginula u saobraćajnoj nesreći tako da su njeni prijatelji pomogli Emanuelu da nastavi studije.

On je pokazao veliku ljubav za rep muziku i u svojim pesmama govori o svom sopstvenom iskustvu, o nasilju u Africi, o rizicima i o neophodnosti mira: "Jednoga dana ću možda pisati pesme za žene, ali sada me to ne interesuje jer moj narod i dalje umire u Darfuru".

Kako piše Ansa, njegov prvi singl "All we need is Jesus" (Samo nam je potreban Isus) postao je hit u Keniji a zatim i u Velikoj Britaniji.



"Muzika je veoma važna stvar, to je jedina stvar koja govori tvom umu, tvom srcu i tvojoj duši i to bez tvoje dozvole", kaže Džal.

Posle studija na Univerzitetu Vestminster, u Engleskoj gde je došao da živi, i dalje uz pomoć prijatelja njegove "majke" Eme, Džal izdaje "Gua" koji postaje međunarodni hit a paralelno izlazi i istoimeni CD.ž

Džal izdaje 2005. godine svoj drugi album "Ceasefire" (prekid vatre) sa novom verzijom pesme "Gua" koji je stigao i do američkog radija, a ove godine je izdao i treći album "War Child" koji se plasirao kao i prethodna dva na međunarodne top-liste.

Džal je osnovao i neprofitnu organizaciju "Gua Africa" za pomoć deci, od kojih su mnogi nekadašnji vojnici, koji su upoznali rat i bedu podsaharske Afrike. Evo ga u spotu za "Amnesty International".



"U pesmi 'Dete rata' govorim o tome kako mislim da sam ostao živ sa posebnim razlogom - da ispričam svoju priču. Posle svega sto mi se dogodilo izgleda mi nemoguće da budem ovde, tako da ne propuštam priliku da govorim za one koji nemaju za to mogućnost", zaključuje Emanuel Džal.

Pogledajte šta još Emanuel govoru u svom video blogu.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE