Film "Lepa sela lepo gore" jedan je od najboljih filmova domaće kinematografije. Ostvarenje Srđana Dragojevića je 1996. godine bilo srpski kandidat za Oskara, a razlog zašto ova priča ostavlja tako snažan utisak je činjenica da je nastala po istinitom događaju.
Na ušću Lima u Drinu kod Višegrada septembra 1992. godine 7 srpskih vojnika bilo je 9 dana okruženo u 97 metara dugom tunelu Brodar. U septembru 1992. godine, sedam vojnika Treće čete Drinskog bataljona čuvalo je most ispred tunela, pazeći da muslimanske jedinice ne pređu na desnu obalu Drine. Posle nekoliko dana celi kanjon je goreo. Jedinica se povukla u tunel i tako našla u klopci, zarobljena sa obe strane.
Tako su proveli devet dana, pod bombama i stalnim napadima muslimanskih snaga. Milovan Lučić i Vladan Gavrilović umrli su u tunelu zbog rana dobijenih gelerom, teško ranjeni Novak Arsić ubio se pucnjem u slepoočnicu, dok je Stevan Panić nastradao od kiše metaka kojim su ih muslimanske jedinice svakodnevno zasipale.
Trojica srpskih vojnika Mihajlo Šimšić, Slađan Simić i Stanko Mećašev su posle gubitka drugova odlučili da izađu iz tunela i, nekim čudom su preživeli. Vanja Bulić je ranije ispričao da je njegov roman, po kojem će biti snimljen film Srđana Dragojevića, nastao zbog "kratke vesti koju je pročitao u Ekspres politici":
"O jednom događaju u tunelu Ušće na putu Višegrad-Goražde. Pisalo je da se preživeli nalaze u bolnici u Užicu. Otišao sam u Užice i čuo od Slađana Simića neverovatnu priču. Ipak, ne bi bilo ni filma ni mog romana da na rastanku Slađan nije rekao da su u bolnicu doveli ranjene muslimanske borce i da se on i njegovi drugari spremaju da im 'čupaju infuzije kad sestre i lekari spavaju'. Ta rečenica je bila šlagvort za paralelnu priču iz bolnice, koja je izmaštana, a priča iz tunela je, uz umetničku slobodu Srđana Dragojevića, pratila realni događaj", rekao je Vanja Bulić Kuriru.
Novinar i voditelj je kasnije, u jednom intervjuu otkrio i da je, samo dva meseca pre nego što će početi snimanje, sada kultnog filma, život izgubiti i Slađan Simić. "Mi smo to snimali u Višegradu, u vreme rata, nesreća je, ovaj momak je dva meseca pred snimanje, Slađan Simić poginuo tako što su došli, linija je bila blizu njegovog sela. I on kaže "samo da trknem po rakiju". I vrati se, promeni se straža. Ovaj viče 'lozinka', on kaže 'ne za*ebavaj, išao sam po rakiju'. Ovaj opet, 'lozinka', i treći put... i čovek puca i ubije ga. Jer se promenila straža u međuvremenu", kazao je on za "Zlatiborski podkast".
(MONDO - D.P)
BONUS VIDEO:
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu
Mirotića pitali zašto na kraju nije došao u Partizan: "Bog je stvari postavio na svoje mesto"
"Nas 50 čeka da Blažić izađe na slobodu, potpisali bismo da izađe ranije": Oglasili se očevi kojima je Uroš ubio decu