Stara Jugoslavija iznedrila je mnoge fatalne žene, kojima se divio čitav svet. Jedna od njih je i srpska umetnica, Daliborka Stojšić, poznata kao pevačica, glumica, voditeljka, književnica i bivša Mis Jugoslavije. Njena popularnost je porasla krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina 20. veka, kada je bila jedna od članica grupe "One i oni".
Proslavila se još kao studentkinja
Još kao studentkinja Filološkog fakulteta u Beogradu, Daliborka je postala poznata javna ličnost. Godine 1968. izabrana je za Mis Jugoslavije, što je otvorilo vrata za njen angažman u filmu i televiziji, kao i za razvoj muzičke karijere. Njeno prvo filmsko ostvarenje bio je kratki film Dejana Đurkovića pod nazivom "Presađivanje osećanja", koji je snimljen 1969. godine.
Od tada do 1980. godine, nastupala je u popularnim televizijskim serijama kao što su "Obraz uz obraz", "Pravdo budi lijepa", "Sviju srca miljenici" i "U vaše zdravlje". Osim glume, razvijala je i uspešnu muzičku karijeru. Prvu singl ploču "Luda sam zbog vas" objavila je 1968. godine, a zatim su usledile još dva singla. Ubrzo nakon toga, osnovala je grupu "One i oni" sa Lidijom Kodrič, Minjom Subotom i Slobodanom Bobom Stefanovićem, koja je bila pandan švedskoj grupi ABBA.
Boba Stefanović je ubrzo napustio grupu, a zamenio ga je zagrebački muzičar Žarko Dančuo, za koga se Daliborka kasnije udala. Zajedno su snimili pet ploča. Nakon raspada grupe, Daliborka je nastavila sa solo karijerom, tokom koje je do 1996. godine objavila tri albuma i nekoliko singlova.
U međuvremenu, rodio im se sin Bojan, ali su se par razdvojili krajem sedamdesetih godina dvadesetog veka. Iako su tada uživali veliku popularnost, njihov razvod nije izazvao mnogo pažnje, već se okončao bez skandala. U početku osamdesetih godina, Daliborka je upoznala harmonikaša Branimira Đokića. Nekoliko godina kasnije su se venčali, a njihov brak traje skoro četiri decenije. Sarađivali su na pojedinim Daliborkinim albumima, ali su svoju privatnost čuvali daleko od očiju javnosti.
Zamenila estradni život književnošću
Kasnije se povukla iz javnog života kako bi se posvetila književnosti. Objavila je dve zbirke pesama pod nazivima "Lutka koja govori" i "Vuk samotnjak".
Daliborka Stojšić rođena je 1944. godine u Ćupriji. Njena baka je Čehinja, a deda ju je upoznao dok je bio na stručnom usavršavanju u Pragu. Nakon što je završila osnovnu školu i Srednju muzičku školu Josip Slavenski, razmišljala je o upisu na hemiju i nastavku porodične tradicije ili o karijeri inženjera, inspirisana drugim dedom. Ipak, ljubav prema umetnosti, književnosti, filmu i pozorištu navela ju je da upiše književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Usled brojnih obaveza, nakon što je postala Mis, uspela je da završi fakultet i postane profesorka književnosti.
Pročitajte još: Kako sada izgleda najlepša žena Jugoslavije? Udala se za moćnika iz Beograda, pa zbog jezivih pretnji pobegla iz Srbije
Među 15 najlepših žena sveta
Prekretnica u životu Daliborke Stojšić dogodila se 1968. godine, kada je izabrana za Mis Jugoslavije. Na izboru održanom 13. jula te godine u Majamiju, našla se među 15 najlepših devojaka sveta, dok je pobedu odnela brazilska lepotica Marta Vaskonselos.
Ovaj uspeh otvorio je mnoga vrata za Daliborku u svetu filma, televizije i muzike. Njen prvi projekat bio je kratki film Dejana Đurovića "Presađivanje osećanja", gde je igrala zajedno sa Dušanom Bajčetićem i Svetozarom Vlajkovićem. Film je premijerno prikazan 1969. godine. Nakon toga, pojavila se u drugoj sezoni popularnog televizijskog šou programa "Obraz uz obraz", koji su vodili glumci Dragan Nikolić i Milena Dravić.
Nakon toga, Daliborka je dobila angažman u televizijskoj seriji "Pravdo budi lijepa" iz 1977. godine. Reditelj Jovan Ristić poverio joj je glavnu ulogu u seriji "Profesionalci", koja je snimana od 1977. do 1978. godine. U ostalim ulogama pojavili su se neki od najpoznatijih mladih muzičara tog vremena, uključujući Olivera Dragojevića, Arsena Dedića i Slađanu Milošević. Serija je premijerno emitovana na Televiziji Beograd. Takođe, Daliborka se pojavila u dve epizode serije "Sedam plus sedam", koju je režirao Jovan Ristić prema scenariju Dejana Patakovića. I ova serija je emitovana na nekadašnjoj televiziji Beograd, okupljajući izvanrednu postavu glumaca.
U kultnoj dečjoj obrazovnoj seriji "Poletarac", koja je počela sa emitovanjem 1980. godine, Daliborka je nastupila u tri epizode.
Muzička karijera
Izdavačke kuće su prepoznale njen talenat i potencijal, što je dovelo do njenog prvog pevačkog pokušaja 1968. godine. Tada je snimila prvu ploču pod nazivom "Luda sam zbog vas". Pored naslovne pesme, na tom albumu su se nalazile još tri francuske šansone prevedene na srpsko-hrvatski jezik. Aranžmane za pesme su radili Sreten Stevanović i Zvonimir Skerl. U saradnji sa Žarkom Dančuom i Orkestrom Vojkana Borisavljevića, snimila je pesme "Bam-Bam" i "Tvoj klovn", a na toj ploči iz 1969. godine našle su se i Dančuove numere "Moj profesor" i "Potraži pravu ljubav".
Pročitajte još: "Braća su mi savetovala da ne čitam izveštaj obdukcije": Njena smrt i dalje je misterija, muž i sestra otkrili detalje
Početkom sedamdesetih godina 20. veka, PGP RTB odlučio je da formira muzički kvartet sa dva pevača i dve pevačice, a Daliborka Stojšić je dobila poziv da se pridruži grupi "One i oni". Na samom početku, pored Daliborke, članovi su bili Minja Subota, Lidija Kodrič i Slobodan Boba Stefanović. Kada je Stefanović napustio sastav, pridružio im se Žarko Dančuo.
Na festivalu "Beogradsko proleće" 1971. godine, grupa se predstavila pesmom "Što je babi milo". U istoj godini objavili su singl ploču koja je sadržala ovu pesmu i numeru "Daleko je zavičaj". Nakon toga, učestvovali su na festivalima "JNA 72" i "Skopje 72", gde su izveli pesme "More i mornari" i "Kaži mi, kaži". Ove numere su se iste godine našle na ploči koju je izdao PGP RTB.
Takođe, pamti se i spot za pesmu "Tužan je dan 1972", koji je za to vreme bio poprilično provokativan, jer se u njemu pojavila samo u topiću nalik na kupaći kostim i golog stomaka.
U saradnji sa pesnikom Ljubivojem Ršumovićem, snimili su ploču dečjih pesama koja se na tržištu pojavila 1972. godine pod nazivom "Aždaja svome čedu tepa". Na festivalu u Splitu, otpevali su pesmu "Šta da činim kad sam furešt", a potom su obradili francusku pesmu "Jec Pourrais Etre Votre Fille", koju su objavili na singlici kao "Ja mogu kćerka vama biti" 1972. godine. Sa horom Jugoslovenske narodne armije (JNA) snimili su pesmu "Ponoćna patrola", koja se zajedno sa numerom "Hej, curo malena" našla na njihovoj poslednjoj singlici izdanja PGP RTB-a.
Iako je grupa "One i oni" uživala veliku popularnost kako u Jugoslaviji, tako i u bivšem Sovjetskom savezu, gde su turneje trajale mesecima, članovi su odlučili da se razdvoje. Nakon toga, Daliborka je nastavila da gradi svoju muzičku karijeru kao samostalna umetnica.
U maju 1972. godine, objavila je singl ploču sa pesmama "Daj ruku, hladno je" i "Hajde reci da me voliš". U januaru 1974. godine, izdala je ploču koja je sadržavala numeru "Ti nisi kao svi" i "Tom, Tom". Zagrebačka diskografska kuća "Jugoton" izdala je njenu singlicu 1975. godine sa pesmama "Moja čežnja za tobom" i "Uvek se neko nađe". Tokom ovog perioda, Daliborka je takođe objavila dve ploče na ruskom jeziku.
Tokom 1980. godine, snimila je pesme "Pa šta", "Marame", "Neka spava, neka spava" i "Djilaven, romalen". Na drugoj ploči sarađivala je sa svojim tadašnjim suprugom Branimirom Đokićem i njegovim ansamblom. Publika je imala priliku da čuje devet novih pesama Daliborke na albumu "Pazi!.. Kad-tad" iz 1983. godine, čije su aranžmane radili Branimir Đokić, a tekstove su pisali Miša Marković, Boris Bizetić i Marina Tucaković. Godine 1985. "Jugoton" je objavio njen drugi studijski album sa pesmama "Telefon", "Pomozi mi", "Kiše su slutile naš rastanak" i "Budi samo moj". Ponovo ju je pratio Ansambl Branimira Đokića, ali je ovog puta aranžmane radio Dragan Knežević.
Na Festivalu "Mesam" 1989. godine, izvela je pesmu "Srce ranjeno". Nakon toga, Daliborka je napravila dužu muzičku pauzu, a 1996. godine PGP RTS izdao je njen album pod nazivom "Đula". Pored naslovne pesme, na ovom albumu nalazile su se i pesme "Sanjam te", "Snegovi decembra", "Hej lekari, hej travari", "Zlatna ribica" i druge. Kritika i publika proglasili su je pobednicom festivala "Beogradsko proleće '96". Iako se očekivalo da će ovo označiti njen povratak na muzičku scenu, Daliborka je odlučila da ne nastavi sa muzičkom karijerom. Polovinom devedesetih godina 20. veka se skoro potpuno povukla sa estrade, smatrajući da je sve što dolazi sa estrade postalo skandalozno i vulgarno, te se potpuno posvetila onome za šta se školovala - književnosti.
Prvi put se kao recenzent pojavila 2011. godine, kada je pisala o zbirci pesama mladog autora Saše Milivojeva pod nazivom "Kad svitac odleti". U jednom televizijskom intervjuu izjavila je, da je Milivojev njen prvi projekat, i da će nastaviti da pomaže mladim autorima u Srbiji. Njenu prvu zbirku pesama, simboličnog naziva "Lutka koja govori", objavila je 2017. godine, a godinu dana kasnije je premijerno predstavila drugu zbirku pod imenom "Vuk samotnjak". Tako se okrenula svojoj primarnoj profesiji, književnosti, pronalazeći inspiraciju za svoje zbirke pesama u delima velikih srpskih i jugoslovenskih pisaca poput Desanke Maksimović i Danila Kiša.
Daliborka danas ima 80 godina, a iako u devetoj deceniji, ona i dalje pleni harizmom i ženstvenošću. Pogledajte još njenih fotografija tokom života i bogate karijere:
Bonus video:
(Izvor: Srbija Danas/ Mondo)
Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!
Partizan razbijen u Atini: Crno-beli nemoćni pred šampionom Evrope!
2 povećanja plate za prosvetare u 2025: Oglasio se Miloš Vučević nakon sastanka sa predstavnicima sindikata
Naravno da ću za Hrvatsku da navijam, svi majčini su mi Hrvati! Đoković otvorio dušu, zna da mu u Srbiji zameraju
Velika briga za Crvenu zvezdu: Mesec dana bez igrača koji je počeo skoro svaki meč
Željko Obradović ušao u halu prvaka Evrope, a onda je sve stalo! I Evroliga objavila kako se dočekuje veliki Žoc