Važili su za jedan od najpopularnijih bendova stare Jugoslavije, a njihovi hitovi i dan-danas podsećaju na neka stara vremena i bude nostalgiju.
Pre nego što je Dražen Žerić Žera postao pevač grupe "Crvena jabuka", na tom mestu je bio Dražen Ričl Zijo. Ričl je, zajedno sa gitaristom Zlatkom Arslanagićem, osnovao ovu grupu. Osim njih dvojice, postavu su činili i Žera, koji je bio klavijaturista, basista Aljoša Buha i bubnjar Darko Jelčić.
Tragedija
Grupa je imala zakazan nastup u Mostaru 18. septembra 1986. godine, a na putu ka tom nastupu nisu ni slutili kakva tragedija će ih zadesiti.
Na putu ka Mostaru, tačnije kod Jablanice, grupa "Crvena jabuka" doživela je saobraćajnu nesreću u kojoj su živote izgubila dva člana. Poginuli su basista Aljoša Buha i pevač Dražen Ričl Zijo. Aljoša je preminuo na licu mesta, dok je Ričl preminuo od povreda 1. oktobra iste godine u bolnici u Beogradu.
Zlatko Arslanagić je pretrpeo teške povrede, a zbog traumatičnog iskustva iz nesreće, razvio je tešku depresiju. Godinama nakon tragedije, Žera je odlučio da progovori o detaljima nesreće. "Istina je da su ljudi sleteli, da ih je kamion spasio da ne odu u Neretvu, a to da smo mi prošli autom kraj slupanog fiće, pa ga nismo videli, pa se vraćali, to nije tačno. Sudbina je sve to bila. Tako to ostade, ta slika. Publika nije znala zašto je koncert otkazan, ali pročulo se, pa su svi komplet krenuli prema bolnici u Mostaru."
Pročitajte još: Stihovima velikog hita predosetili smrt: Tragedija obeležila "Crvenu jabuku", a jedan poziv im je sledio krv u žilama
On je takođe ispričao da su ih, kao mlade muzičare "poslali da snime pesme", te da je on otpevao dve u spomen na preminule kolege. Nakon tragedije, nije bilo plana da nastave, ali su imali mnogo pesama, a publika ih je bila željna. Zbog toga su se ponovo okupili i 1987. godine izdali album "Sanjati", što je obeležilo nastavak njihovog muzičkog puta koji traje do danas.
Nakon godinu dana pauze, grupa "Crvena jabuka" je 1988. godine objavila album "Za sve ove godine", koji se smatra posvetom poginulim članovima benda, Aljoši Buhi i Draženu Ričlu Ziji. Ovaj album označava važan trenutak u istoriji grupe, jer su se, uprkos velikoj tragediji, ponovo okupili i nastavili svoj muzički put.
Draženu i Aljoši je 2009. godine podignuta spomen ploča na mestu nesreće, kod Jablanice, u znak sećanja na njihovu tragičnu smrt. Ovaj gest je bio način da se odaju počast poginulim članovima grupe, i da se sačuva njihov doprinos muzičkoj sceni.
Ričlov nadgrobni spomenik je oblikovan u formi presečene jabuke, a na njemu je uklesan stih iz pesme "Nek’ te on ljubi (kad ne mogu ja)", koji glasi: "Prođe avgust, srećo moja, vrijeme da se rastane. Bilo je, izgleda, previše lijepo, da nam tako ostane". Ove reči su simbolično podsetile na tragični trenutak, jer je Dražen Ričl u trenutku smrti imao samo 24 godine, isto koliko i njegov kolega Aljoša Buha.
Pogledajte još slika ovog benda:
Bonus video:
(nova/ Mondo/ Marina Cvetković)
Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Željko Obradović digao ton: Ja prvi verujem u to, ali menjamo plan - nije humano!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
"Kakva trica Dejana Davidovca": Hrvatski komentator u transu zbog Zvezdinog koša za pobedu protiv Barse
Kakve pobede Zvezde i Partizana: Dižu se još na tabeli, pogledajte stanje u Evroligi!