Slušaj vest

Kada god se priča o najblistavijim trenucima Pesme Evrovizije, ime Ofre Haze zasija jednako jako kao i pobednici tog takmičenja. Njeno drugo mesto s pesmom "Hi" 1983. u Minhenu nije joj donelo trofej, ali joj je širom Evrope otvorilo vrata slave i učinilo je jednom od najprepoznatljivijih ikona u istoriji Evrovizije—zvezdom čiji je kristalni mecosopran spojio orijentalnu tradiciju i savremeni pop na način kakav dotad nije viđen.

Ali upravo koliko je svetla bacila na evrovizijsku scenu, toliko je tama obavila njen privatni život: dok se "Madona sa Istoka“ uspinjala do međunarodne slave zahvaljujući nastupu u Minhenu 1983, iza kulisa je godinama čekala pravu ljubav – i, kad ju je napokon našla, taj se susret pretvorio u tragediju koja će je odvesti u preranu smrt 2000. Tako je blistava evrovizijska ikona postala i simbol jedne od najtužnijih sudbina u istoriji takmičenja.

Ofra Haza je bila jedna od najpoznatijih izraelskih pevačica
Foto: YouTube/Ofrachai (Ofra Alive) עפרהחי/screenshot

No, krenimo iz početka. 

"Madona sa Istoka" rođena je 19. novembra 1957. u siromašnom, brojnom jevrejskom domu u južnom Tel Avivu. Još kao dete očarala je učitelje kristalnim mecosopranom; menadžer Bezalel Aloni ubrzo ju je uzeo pod svoje krilo, a sa 16 već je pevala hitove na festivalima.

Posle drugog mesta na Evroviziji 1983. i planetarnog singla "Im Nin’alu" (1988) prešla je granice jezika i religija: nastupi od Karnegi Hola do dodele Nobelove nagrade za mir, platinasti tiraži, prva Gremi-nominacija za jednog izraelskog izvođača.

Dok je pred svetom blistala, u privatnom životu uporno je čuvala devizu da će "prvu ljubav podariti tek mužu". Porodica je zbog njene dugogodišnje neudatosti gunđala, ali Ofra je verovala da joj je "onaj pravi" sudbinski zapisan. Tek sa 39 upoznala je Dorona Aškenazija, Telavivskog biznismena. Zajedno su sijali od zaljubljenosti, a venčali su se 1997.

Tri godine kasnije bajka se pretvorila u tragediju: u februaru 2000. Ofra je hitno primljena u bolnicu i umrla od komplikovane upale pluća. Mediji su brujali da je uzrok bio HIV kojim ju je, navodno nesvesno, zarazio Doron. Porodica je to odlučno poricala, a službeno objašnjenje ostalo je "nepoznata infekcija". Godinu dana kasnije i Doron je preminuo, što je glasine samo učvrstilo.

Tako je pevačica koja je pesmom spajala Istok i Zapad dočekala najveći trijumf – i najveći poraz – u ljubavi. Za obožavaoce je i dalje božanstvo bez mrlje; za bližnje tragična junakinja koja je, čekajući idealnu ljubav, platila najvišu cenu. Legenda živi, ali pitanja o njenoj smrti i danas ostaju tabu – kao da Izrael ne želi da pusti svoju savršenu Ofru da ode.

Bonus video:

07:32
Da li se Evrovizija promenila? Zejna za Kurir otkrila svoje prognoze o ovogodišnjem pobedniku Izvor: Kurir televizija

Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!