PRIZNAO UBISTVO IZ NEHATA, SUĐENJE JOŠ NE POČINJE: Dve godine od smrti Šabana Šaulića – Nemci ovako "branili" ubicu

Dve godine nakon smrti pevača Šabana Šaulića na auto-putu kod Bilefelda i dalje se čeka početak suđenja. Ono se odlaže zbog pandemije, iako je krivac priznao ubistvo iz nehata.

MONDO/Stefan Stojanović

Okružni sud u Giterslou je početkom 2020. otkazao prvo ročište, zbog koronavirusa. Ni godinu dana kasnije, prema rečima direktora suda u Giterslou Aksela Majera, nema datuma za početak suđenja. Razlog za to su pooštrena pravila za ulazak u Nemačku, zbog pandemije.

"Oštećeni koji su se pridružili kao tužioci trenutno ne mogu da dođu u Nemačku", rekao je Majer za novinsku agenciju DPA.

Šaulić je na Balkanu i među svojim sunarodnicima u Nemačkoj imao mnogo obožavalaca i bio je velika zvezda, piše list Vestfalen blat.

"Pre tragične nesreće, 67-godišnji Šaban Šaulić je u Bilefeldu održao svoj poslednji koncert. Nakon koncerta, tokom noći na putu ka aerodromu, zajedno sa klavijaturistom Mersadom Kerićem, zadobio je smrtonosne povrede u saobraćajnoj nesreći na auto-putu A2, u blizini Gitersloa. Obojica su preminula u bolnici. Treća osoba koja je bila u automobilu je teško povređena", navodi list.

Za dvostruko ubistvo iz nehata, nanošenje telesne povrede iz nehata, kao i opasne radnje u saobraćaju, te vožnju bez vozačke dozvole, optužen je 36-godišnji Nemac, turskih korena, rođen u Giterslou. Prema navodima Okružnog suda, on je priznao krivicu.

Članak "Na srpskom stubu srama"

"Dojče vele" je prošlog februara takođe preneo pisanje bilefeldskog lista "Vestfalen blat" o tome da je čovek koji se smatra odgovornim za udes morao da se skloni od javnosti, jer su srpski mediji objavljivali njegove fotografije s punim imenom.

U tekstu naslovljenom "Na srpskom stubu srama" između ostalog je pisalo: "Kada se u Nemačkoj neko okrivi za krivično delo, za njega do presude u fer procesu važi pretpostavka nevinosti. Ovdašnji mediji iz razloga zaštite ličnosti uglavnom pokazuju optužene tako da ne mogu da se prepoznaju, a prezimena se, ako se uopšte pominju, skraćuju na inicijal ili se potpuno menjaju."

"U Srbiji, bivšoj republici Jugoslavije, teme zvane prava ličnosti i pretpostavka nevinosti među tamošnjim novinarima kao da nemaju poseban značaj – ime je bilo poznato odmah posle udesa - jedna fotografija optuženog sa Fejsbuka brzo se pojavila u srpskim medijima", izjavio je tada za Vestfalen blat tužilac Kristof Makel.

"Srpski mediji su ga javno stavili na stub srama na internetu i objavljuju njegove fotografije s punim imenom", pisao je nemački list.

(MONDO, RTS)