Dino Merlin je za samo nekoliko dana rasprodao četiri koncerta u beogradskoj Areni. I dok je s jedne strane zaista veliki broj onih u Srbiji koji jedva čekaju da čuju poznatog pevača uživo, tu su i oni koji uveliko potpisuju peticiju da mu se zabrani ulazak u Srbiju.
Razlog za to su navodne izjave o Srbima koje je Dino izgovorio tokom devedesetih. On je svojevremeno sve to demantovao i to baš 2011. kada je došao takođe u Beograd da održi nekoliko koncerata i kada je atmosfera u javnosti povodom toga bila veoma slična današnjoj.
"Kao prvo nikada nisam rekao da mrzim ikoga. Taj glagol ne postoji kod mene, to je notorna neistina. Toliko toga što je napisano o meni tokom ovih godina je potpuno izmišljeno. Ali postoje neke stvari koje su bile moj stav. Postoji izreka koja kaže – nema puta koji kreće niotkuda. Moj put vodi iz Sarajeva. Sarajevo je ne tako davno bilo pod jednom dugom opsadom od 1.395 dana. Jedno jutro sam se ničim izazvan probudio pod snajperima i granatama. Nije bilo struje i vode. Bilo je strašno. Kad granata padne na tačku A, vi znate da će za 10 sekundi pasti tu blizu. Ako ste izbegli tu prvu, onda se ko Čak Noris bacate po sarajevskom asfaltu da izbegnete drugu granatu. To je bila svakodnevica. U tom letu sam ja možda rekao i gore stvari", rekao je Merlin 2011. u emsiji "Veče sa Ivanom Ivanovićem".
Dino je tada istakao da se stvari vade iz konteksta. "U tim časovima kad to traje i traje vi pomislite da ne postoji ništa dobro u ljudima, da ne postoji budućnost već da samo postoji taj trenutak da to preživite. Ja sam vernik ali u takvim trenucima pomislite da ne postoji ništa dobro ni na nebu ni na zemlji. Nego samo da si samo ostavljen da preživiš uz pomoć vlastite snage. Ja dolazim iz takve atmosfere. Ko god želi rat, dabogda mu u kući bio", rekao je tada Merlin.
Ovo nije prvi put da se digne prašina oko gostovanja neke regionalne muzičke zvezde u Srbiji. Tako je bilo i kada je najavljen koncert Tereze Kesovije u Beogradu. Doduše, tada je pre svega burno negodovala javnost u Hrvatskoj. Ali Kesovija je imala spreman odgovor.
"Vukovarski branitelji, i to oni koji su prošli srpske logore, su mi govorili da ne budem blesava i da idem u Beograd jer tamo je publika koja me voli, a ne četnici. Nagovarali su me i poslušala sam ih. Da bar nisam. Ili ipak, neka sam! S gorčinom se prisećam naslova u svim novinama da sam ja neko ko je otišao u Beograd uzeti lovu. Ja ne idem za lovom. Moja ljubav i empatija prema publici i sve što dajem na sceni, to se ne da platiti novcem. Bezbroj sam puta pevala bez i jedne kinte honorara. I opet ću", rekla je ona pre dve godine.
Kad smo kod te teme ko je gde nije poželjan, prosetimo se i onih koji su sami rekli da ne žele da dođu u Srbiju da nastupaju. Jedan od njih je i Mišo Kovač koji je svojevremeno izjavio da "ne bi pevao u Srbiji ni za 100 miliona". Takođe, pored sjajnih pesama, Oliver Dragojević će ostati upamćen i po tome što i pored velikog interesovanja ovdašnje publike nije želeo da pogazi svoju odluku da nikada više neće zapevati u srpskoj prestonici.
Sam Dragojević je u emisiji TV lica kao sav normalan svet rekao da je "sa tom pričom završio" i da nastupa u Beogradu neće biti.
"Neće, neće. To smo završili. Zapravo, tu temu smo završili… Zvali su me puno puta i svaki put sam rekao ne, ja sam mislio da je ta tema završena", rekao je Oliver.
Jedan drugi Oliver, Oliver Mandić, je potvrdio Dragojevićevu priču da su mu bili zaista upućeni pozivi da dođe u Srbiju da nastupi. Ipak on je tada rekao da je Dragojević izneo drugačije razloge za neodržavanje koncerta
"Oliver je sjajan pevač. Šteta što ne može da dođe u Beograd. Nudio sam mu 200.000 evra da napravimo koncert 'Dva Olivera' sa filharmonijom. Situacija je bila veoma specifična u njegovoj sredini. On kaže da bi, kada bi se vratio u Split posle koncerta u Beogradu, morao da brine za živote svojih sinova", rekao je svojevremeno Oliver Mandić u emisiji Mojih 50 na Naksi radiju.
E sad, bilo je i naših zvezda koje su rekle da "nikada" neće nastupiti primera radi u Hrvatskoj. Doduše to "nikada" ima eventualne izuzetke. To je slučaj sa Borom Đorđevićem frontmenom "Riblje čorbe".
"Ako može Prljavo kazalište da dođe u Beograd, može i Riblja čorba u Zagreb. Rekao sam svojevremeno da više nikada neću nastupiti u Hrvatskoj, ali sve više ljudi od tamo dolazi na moje koncerte u Sloveniju, imam i fan klub, radi njih ću to učiniti. Zasad je to još ideja, ali planiramo nastup u Zagrebu u prvoj polovini sedeće godine", rekao je on 2012.
I iako se činilo da će "Čorba" nastupiti u Hrvatskoj, to se nije dogodilo. Bora je 2016. objasnio u intervjuu za hrvatski Index pod kojim uslovima bi otišao u Hrvatsku. Na pitanje njihovih novinara da li se predomislio u vezi sa odlukom da nikada neće nastupiti u Hrvatskoj, Bora je rekao:
"Nisam se predomislio, sve zavisi od srpske vlade, kad oni odluče da me pošalju kao službenu delegaciju, onda možemo da razgovaramo", odgovorio je Bora.
Jedna od onih estradnih zvezda sa ovih prostora koja je i dalje pri čvrstom stavu da neće pevati u Hrvatskoj je i Svetlana Ceca Ražnatović. Ona je pre 10 godina za Večernje novosti potvrdila da nije promenila mišljenje po tom pitanju.
"Moj odgovor na to pitanje je nepromenjen i glasi veliko - ne. Poštujem publiku sa svih prostora bivše Jugoslavije i sve ih pozivam na moje koncerte gde god nastupam. Celog života sam se bavila isključivo muzikom i pevam najlepše ljubavne pesme. Nemam ambicije da nastupam ni u Zagrebu ni u Sarajevu", rekla je tada Ceca.
Postoji i druga strana medalje a to je zabrana koncerata određenih pevača u određenim državama. Sa tim su se suočili pevači iz Srbije kada im je zabranjeno da nastupe u Hrvatskoj. Pod zabranom su se našli Dragan Kojić Keba, Ana Bekuta i još par njihovih kolega. Bilo je i onih kojima su hteli da zabrane koncert ali im nije uspelo - poput koncerta Lepe Brene u Hrvatskoj.
BONUS VIDEO:
(MONDO)