• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zelene beretke: Dobrovoljačka nije zločin

Izvor mondo.ba

Kao i svi zločini iz devedesetih i godišnjica onog u Dobrovoljačkoj ulici obeležena na dva načina - u Istočnom Sarajevu parastos, na Drveniji okupljanje "Zelenih beretki"...

 Zločin u Dobrovoljačkoj - godišnjica Izvor: MONDO/Samir Cacan

Služenjem parastosa u Hramu Svetog velikomučenika Georgija i polaganjem venaca na Spomen-krst na Vojničkom groblju u Miljevićima, danas je obeleženo 25 godina od zločina nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Odbor Vlade Republike Srpske za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova odlučio je da pomen poginulim u Dobrovoljačkoj ulici ove godine bude organizovan samo u Miljevićima u Istočnom Sarajevu, a ne i u Sarajevu u Federaciji BiH zbog ponašanja kantonalnih i federalnih vlasti.

Istovremeno, u federalnom delu Sarajeva pripadnici paravojnih jedinica "Zelenih beretki" i borci tzv. Armije RBIH su obeležili 3. maj.

Pripadnici Zelenih beretki, Patriotske lige, MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH napali su kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici 2. maja 1992. godine.

25 godina bez pravde

U ovom napadu život su izgubila 42 pripadnika JNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci.

Tom prilikom zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijeni.

Zločin u Dorovoljačkoj još nema sudski epilog.

Međunarodni tužilac u Tužilaštvu BiH DŽud Romano početkom 2012. godine doneo je odluku o obustavi istrage protiv 14 osoba, smatrajući da nisu učinili krivična dela za koja se terete.

Dobrovoljačka
Izvor: YouTube

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine je predmet "Dobrovoljačka" preuzelo od Vojnog suda u Beogradu pokrenutog još 1992. godine protiv 19 državljana BiH osumnjičenih za napad na kasarnu u Sarajevu i kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici, 2. i 3. maja 1992. godine.

Među optuženima za ove ratne zločine bili su Ejup Ganić, Haris Silajdžić, Hasan Efendić - tada komandant Teritorijalne odbrane, Sefer Halilović, Mustafa Hajrulahović, Zaim Backović, Jovan Divjak, Fikret Muslimović, Kerim Lončarević, Ivo Komšić, Stjepan Kljujić.

Predmet "Dobrovoljačka" ustupljen je Haškom tribunalu koji je 2003. godine zaključio da nema nikakvog razloga za krivičnu prijavu protiv Jovana Divjaka.

Po srpskoj poternici u Londonu u martu 2010. godine uhapšen je Ejup Ganić, ali ga je engleski sudija pustio, smatrajući da je postupak "politički motivisan".

Jovan Divjak je 2011. godine priveden u Beču zbog identične poternice, ali je Austrija odbila da ga preda Srbiji sa obrazloženjem da se "ne bi moglo očekivati pošteno suđenje u Beogradu".

Zelene beretke: Nije bio zločin

Pripadnici Zelenih beretki odali su počast stradalim saborcima na Drveniji.

Predsednik Zelenih beretki Muharem Švrakić istakao je kako u Dobrovoljačkoj nije bio zločin.

"Trećeg maja smo pokušali razmeniti našeg legitimno izabranog predsednika Aliju Izetbegovića koji je bio vojni zarobljenik. Ono što želim reći jeste da se nikakav zločin nije dogodio.Prvi dogovor je bio da iz kasarne izađu samo predsednik Izetbegović i general Milutin Kukanjac.

Kasnije su dodali i neke visoke funkcionere bez oružja, a na kraju je neko povukao čitavu naoružanu Drugu oblast, što je presedan u svetu. Pojedini oficiri počeli su da se iživljavaju na braniocima", kazao je Švrakić u javnom obraćanju prisutnima.

Švrakić je dodao da Zelene beretke godinama obeležavaju 3. maj i odaju počast na Drveniji.

On je pozvao sve koji misle da se u Dobrovoljačkoj desio zločin da zajedno sednu i sa zajedničkim komisijama utvrde gde je ko poginuo.

Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo je kazao kako nikome nisu branili da nikome nije branjeno da dođe i oda počast svojim žrtvama.

"Momci u patikama su odbranili grad neznajući o kakvoj se sili radi", kazao je Fišo.

Pripadnici Zelenih beretki su izrazili zadovoljstvo što Milorad Dodik i političari iz Republike Srpske nisu došli jer su na taj način, kako kažu, uštedeli novac Kantona Sarajevo za obezbeđenje tog skupa.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

koje kriv

Ako to nije zlocin nije ni srebrenica

Lili

Vrlo je interesantno da su sve srebreničke majke imale po desetero djece , uglavnom muške! Nevjerovatno! Nijedna nije imala brak bez djece! A niko nije bio u vojsci i svi do jednog stradali kao nevini civili! Nevini kao Fata u lakat!

keja

Prema Srebrenici odnosno Ovčari nije, imali su bar oružje u rukama...

special image