Američki trubač i fligelhornista, kompozitor i aranžer Tom Harel (1946), nastupiće na predstojećem Nišvilu, u subotu 12. avgusta sa svojim sastavom Tom Harrell Trip u kojem su još i tenor saksofonista Santi de la Rubia, kontrabasista Ugona Okegvo i bubnjar Adam Kruz.

Svirački stil Toma Harrela vodeći jazz kritičari smatraju najprefinjenijim miksom snage Kliforda Brauna i liričnosti Četa Bejkera, a tokom karijere duže od pola veka stekao je reputaciju jednog od najinventivnijih džez kompozitora i aranžera i to ne samo kada je reč o post-bopu.

Samo pod svojim imenom snimio je 32 albuma i održao na hiljade koncerata, višestruki je pobednik u tradicionalnim izborima najboljih jazz muzičara (kako od strane kritičara, tako i po glasovima čitalaca) specijalizovanih magazina kao što su "Downbeat" i "Jazz times".

Iza sebe ima na desetine Gremi nominacija, a prošle godine je, upravo za album sa sastavom TRIP, dobio svoju desetu "SESAC Jazz Award" - nagradu koju dodeljuje jedina američka agencija za muzička - autorska i izvođačka prava.

Trubu je počeo da svira kao osmogodišnjak, a posle diplomiranja kompozicije na čuvenom Stanford univerzitetu, pridružio se čuvenom big bendu Stena Kentona.

Na spisku poznatih muzičara sa kojima je nastupao i snimao su i sve same legende džeza: Vudi Herman, Azteca, Horas Silver, Sem Džons, Li Konic, Dizi Gilespi… Učestvovao je u snimanju albuma koji su dobili Gremi nagrade, a potpisali su ih Bil Evans i Džeri Maligan.

Sve ovo još više dobija na težini kada se zna da Harel boluje od paranoidne šizofrenije - bolesti protiv koje se hrabro i uspešno bori već decenijama - kako sam kaže, pre svega muzikom koja mu je najbolja terapija.  Svi koji su imali priliku da ga slušaju uživo, slažu se da je njegova vizuelno statična pojava na bini u totalnoj suprotnosti sa pravom lavinom emocija koje izaziva njegova muzika.