Upravo je to navelo njegove arapske susede na dramatičan korak prekida diplomatskih i drugih veza sa Dohom.

Komandanti lokalnih oružanih grupacija i zvaničnici vlada u regionu tvrde da je Doha toliko platila za oslobađanje 26 članova kraljevske porodice Katara, otetih tokom lova na jugu Iraka, kao i za 50 militanata koje su džihadisti zarobili u Siriji.

Taj novac je, kako se navodi, predat sirijskoj oružanoj formaciji povezanoj sa Al Kaidom i zvaničnicima iranske službe bezbednosti.

"Fajnenšel tajms" tvrdi da je do otmice došlo u decembru 2015. a da je transakcija izvršena u aprilu ove godine.

U ponedeljak su Egipat, Saudijska Arabija, Bahrein i Ujedinjeni Arapski Emirati objavili da prekidaju diplomatske odnose sa Katarom, optužujući ga da podržava terorističke organizacije i destabilizaciju situacije na Bliskom istoku.

IZOLOVAN KATAR: "Ključa" na Bliskom istoku (FOTO)

Isplata otkupa bila je ono što je prevršilo meru, navodi FT.

Katar, američki saveznik koji na svom tlu ima i američku vojnu bazu, duže vreme izaziva ljutnju svojih suseda. Kao prvi izvoznik tečnog prirodnog gasa, Katar koristi svoje ogromno bogatstvo da bi imao što bolje odnose sa Londonom, Vašingtonom i Tokijom.

Kritičari ih optužuju da želi da se izdignu iznad svoje prave diplomatske mere mešanjem u regionalne poslove i koristeći satelitsku televiziju Al Džazira kao oruđe propagande.

Doha ima istoriju kontakata sa svim vrstama kontroverznih grupacija, od pobunjenika u Darfuru, na jugozapadu Sudana, do talibana u Avganistanu i Hamasa u Gazi.

Pet arapskih zemalja prekinulo veze sa Katarom

Katar se nudi kao neutralni igrač koji može da posreduje u regionalnim sukobima.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:

undefined Katar

Kritičari, međutim, posebno Saudijska Arabija i UAE, tvrde da Doha to koristi kako bi igrala na obe strane i finansirala radikalne islamističke grupe, u poslednje vreme u Libiji i Siriji. Dogovor o otkupu je, kažu oni, samo dokaz takve uloge.

"Ako želite da znate kako Katar finansira džihadiste, ne treba vam ništa više od dogovora o isplati otkupa za oslobađanje talaca", izjavio je jedan predstavnik sirijske opozicije koji je radio kao posrednik u razmeni talaca sa Al Kaidom u Siriji.

"I to nije prvi put, već jedan u nizu od početka rata".

FT navodi da je oko 700 miliona dolara plaćeno Irancima i regionalnoj šiitskoj miliciji koju Teheran podržava. Pored toga, 200 do 300 miliona otišlo je islamistima u Siriji, uglavnom grupaciji Tahrir-al-Šam, povezanoj sa Al Kaidom.

Ono što najviše brine njegove susede u Zalivu je, međutim, činjenica da je Doha plaćala i njihovom glavnom rivalu, Iranu, koga optužuju da podstice sukobe u arapskom svetu.

Ta "saga" započela je kada je "Kataeb hezbolah", milicija iračkih šiita, povezana sa libanskim Hezbolahom, a koje podržava Iran, otela ljude iz Katara u decembru 2015. Njihovi ljudi čak kažu da su taoci držani u Iranu.

------------------------

MONDO aplikacija ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!