Poslanici Skupštine Srbije danas nisu glasali za Predlog izmjena i dopuna Zakona o ministarstvima, koji predviđa osnivanje dva nova ministarstva – ekologije i evropskih integracija, iako je to bila jedina tačka dnevnog reda, a sednica će biti nastavljena u poneđeljak, 26. juna.

Poslanici vladajuće koalicije su ocenili da je uvođenje dva nova resora - za zaštitu životne sredine i za evropske integracije, jasna politička poruka da će prioritet nove vlade biti intenzivan rad na približavanju EU, kao i posvećenost unapređenju kvaliteta života građana.

Vladajuća koalicija navodi da dva nova ministarstva pružaju mnogo veće mogućnosti da se poslovi vlade u budućnosti efikasnije vode, te da predložene izmene zakona predstavljaju jasnu potvrdu opredeljenosti i odlučnosti nove vlade za nastavak reformskih procesa.

U raspravi u Skupštini Srbije, poslanici opozicije najavili su da neće podržati predložene izmene zakona, ali je većina poslanika opozicije navela da treba da postoji novo ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Dok vladajuća koalicija navodi da će nova ministarstva doprineti jačanju administrativnih kapaciteta, deo opozicije kritikuje osnivanje ministarstva za evropske intergracije.

Nova Vlada: Vraća se Ministarstvo ekologije

Dveri navode da je za Srbiju najpogubniji nastavak katastrofalnog puta ka EU po svaku cenu, a šef te poslaničke grupe Boško Obradović, kao i poslanik Đorđe Vukadinović pitaju zašto nije predviđeno i osnivanje ministarstva za KiM.

Dok SDS navodi da je zakon predstavlja politički kompromis i trgovine i predlaže osnivanje ministarstva za porodicu i demografiju, LDP smatra da je potrebno da se osnuje ministarstvo za zaštitu životne sredine jer, kako kaže lider te stranke Čedomir Jovanović, građani žive u "tempiranoj ekološkoj bombi."

Kada je reč o ministarstvu za evropske integracije, Jovanović ocenjuje da je to vrlo ozbiljno i osetljivo pitanje jer su neke zemlje imale takvo ministarastvo i da to nije bilo najsrećnije rešenje.

Jovan Jovanović iz poslaničkog kluba samostalnih poslanika kaže da se ukidanjem Kancelarije za evropske integracije i osnovanjem ministarstva za evropske integracije uvodi politizacija stručnih poslova.

Jovanović, kao i poslanica DS Gordana Čomić, smatra da ministar za evrtopske integracije treba da bude i potpredsednik vlade.

Lider radikala Vojislav Šešelj kaže da poslanici SRS nemaju ništa protiv da se uvede ministarstvo za zaštitu zizvotne sredine, ali da je neverovatno da se traži osnivanje ministarstva za evropske integracije.

"Nemoguće je da postoji ministarstvo za evropske ntegracije. Čime upravlja to ministarstvo? Koja je to uprava pod njegovom nadleznošću", upitao je Šešelj.

Navodeći da se poslovi tog ministarstva odnose na koordinaciju, praćenje i izveštavanje o procesu pridruživanja EU, Šešelj kaže da to praćenje i novinari mogu da rade, upitavši zašto da to radi ministarstvo.

"Zašto ministarstvo nešto da prati? Postoji služba za praćenje, a ne ministarstvo za praćenje", dodao je Šešelj

Šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović kaže da razume Šešeljevu logiku jer je on protiv EU, te zato pokušava da banalizuje zakon, navodeći da je zadatak novog ministarstva da ucicni sve što je do Srbije da jednoga dana uđemo u EU.

Poručio je Šešelju da je potreban jedan mali detalj da lider radikala sprovede svoje ideje, a to je da narod glasa za njega.

"Ne možete vi da stvorite veliku Srbiju ili da Srbiju uvedete u Rusiju sa četiri ili pet odsto glasova. Politički to nije moguće", poručio je Martinović Šešelju.

--------------

Danas je bilo i uvreda na račun mandatarke Ane Brnabić.

Poslanik DSS-a uvredio mandatarku