Prema rečima mađarskog ministra inostranih poslova Petera Sijarta odobrena trasa je realnije rešenje od trase koja je trebalo da ide preko Rumunije i Hrvatske.

U ovom trenutku planira se da se Mađarska priključi cevovodu do kraja 2019. godine, javlja Sputnjik.

Očekuje se da će novi gasovod za transport prirodnog gasa do Mađarske biti završen do kraja 2019, rekao je danas Sijarto, koji je naveo da su Bugarska i Srbija već potpisale sporazume potrebne za otpočinjanje planova za gasovod.

Antić: Pažljivo pratimo gradnju Turskog toka

Taj gasovod, prema njegovim rečima, moći će da transportuje do osam milijardi kubnih metara gasa do Mađarske preko tih zemalja krajem 2019. godine, prenosi MTI.

On je u telefonskoj izjavi mađarskoj agenciji MTI iz Moskve, nakon što je potpisao sporazum s direktorom "Gasproma" Aleksejem Milerom o pripremnim radovima na izgradnji mađarskog dela gasovoda, rekao da je najrealističnija šansa Mađarske da se priključi južnom gasovodu - da sarađuje s ruskom državnom gasnom kompanijom.

Gasprom počeo gradnju "Turskog toka"

"Taj sporazum je veliki korak napred na polju nacionalne i energetske bezbednosti, kao i ekonomskog razvoja", kazao je Sijarto.

On je naveo da je Gasprom već počeo da gradi Turski tok napominjući da Rumunija nije učinila ništa kako bi gasni interkonektori postali dvosmerni niti je Hrvatska izgradila terminal za tečni prirodni gas.

"Bez obzira na zapadnu hipokriziju, u EU raste tražnja za ruskim gasom" dodao je on.

Gasporom je ove zime prodao rekordnu količinu gasa Evropi zaključio je Sijarto.

Ruski Gasprom počeo je početko maja da polaže cevi za morski deo gasovoda "Turski tok" na ruskoj obali Crnog mora.