Srpski zid plača "Srebrenica", koji su držali srodnici ubijenih Srba iz Srebrenice i odmah preko puta skup Žena u crnom "Srebrenica 8372", povodom godišnjice zločina nad bošnjacima u Srebrenici.

Između njih - dva kordona policije, a u Vasinoj ulici osam džipova žandarmerije. Tako je na Trgu Republike izgledalo sećanje na Srebrenicu, 22 godine kasnije.

Iako je uredno prijavljeno da će se skup Žena u crnom održati ispred spomenika Knezu Mihailu sa početkom u 19.30, već u 19 sati na Trgu Republike pojavio se Simo Spasić ispred Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM sa srodnicima ubijenih Srba u Srebrenici i razvio, ispred spomenika, Srpski zid plača "Srebrenica".

Tvrde da je je u Srebrenici, Bratuncu i okolnim selima 1992. godine ubijeno 3267 srpskih civilnih žrtava, od strane Armije BiH, predvođene Naserom Orićem.

Danica Lazarević iz Srebrenice rekla je da je u tom ratu izgubila tri brata i da su joj tek skoro vraćena njihova tela, od kojih je telo jednog od njih, kako kaže, bilo obezglavljeno.

"Samo tražimo pravdu za te žrtve", rekla je.

Mondo/Mihaela Šljukić Bandović Srpski zid plača "Srebrenica" na Trgu Republike

Upitan zašto je skup, koji je prijavljen za sutra u 12.44 ispred Skupštine Srbije, i danas na Trgu Republike, kada su svoj skup prijavile Žene u crnom, Simo Spasić iz Udruženja tvrdi da je i današnji skup uredno prijavio.

"Nama je bitan 10. jul 1992, kao što je nekome bitan 11. jul 1995. godine. Prvo su sprske majke plakale, pa onda muslimanske. Poštujemo i jedne i druge žrtve i samo tražimo pravdu, majke Srebrenice su, srećom, uspele da dobiju neku pravdu, međutim, sprske majke, očevi, sestre nisu", rekao je Spasić.

Pola sata kasnije, preko puta ovog, počeo je skup Žena u crnom, čiji su aktivisti u tišini držali veliki transparent "Odgovornost. Srebrenica. Solidarnost. Priznajem" i transparente sa brojem  8372, koliko je, prema zvaničnim podacima, bošnjačkih žrtava u Srebrenici.

Mondo/Mihaela Šljukić Bandović Žene u crnom "Srebrenica 8372" Trg Republike

Oko Srpskog zida plača "Srebrenica" stajali su Miša Vacić iz ultradesničarskog pokreta "1389", Radomir Počuča, kao i nekoliko njihovih pristalica.

Iako su između dva skupa stajala dva kordona policije u uniformi i u civilu, nekolicina okupljenih oko Srpskog zida plača "Srebrenica", dobacivala je i provocirala skup Žena u crnom, uključujući i Spasića, koji je preko megafona dobaciovao "Ratni i posleratni profiteri!".

Pogledajte video:

"Oni su produžena ruka određenih službi koji ih koriste", rekla je Staša Zajović iz Žena u crnom, komentarišući skup preko puta.

"To nas prati od samog početka. Zato svi koji se zalažu za solidarnost sa žrtvama zločina počinjenim u naše ime se smatraju izdajnicima, a ovi ljudi su samo eksponenti onoga što se dešava u najvišim državnim institucijama", ocenila je Zajović.

Žene u crnom zalažu se da se 11. jul proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici, jer je strašno važno osuditi taj zločin nad muslimanima i okarakterisati ga kao genocid, poručila je Zajović.

Učesnici oba skupa razišli su se posle sat i po.