• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Višak imovine Vojske preko dve milijarde evra

Višak imovine kojom raspolaže Vojska Srbije vredi više od dve milijarde evra, a od toga bi brzo moglo biti prodato dvadesetak objekata vrednih oko 300 miliona evra, izjavio je u subotu načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Zdravko Ponoš.

Višak imovine kojom raspolaže Vojska Srbije vredi više od dve milijarde evra, a od toga bi brzo moglo biti prodato dvadesetak objekata vrednih oko 300 miliona evra, izjavio je u subotu načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Zdravko Ponoš.

Ponoš je istakao da bi taj novac mogao da bude usmeren na rešenje nagomilanih problema oružanih snaga, bez daljeg pritiska na budžet Srbije.

Ponoš je u intervjuu najnovijem broju "Ekonomist magazina" naveo da Vojska samo na čuvanje tih objekata, troši oko dva miliona evra godišnje i podsetio da u Vojsci Srbije oko 16.000 zaposlenih nema rešeno stambeno pitanje, a oprema i naoružanje su u nekim segmentima zastareli i više decenija.

Iz budžeta Srbije se za Vojsku ove godine izdvaja oko 65 milijardi dinara, što je izdatak koji preti prenapregnutoj državnoj kasi da "popuca po šavovima", rekao je Ponoš i ocenio da "nije realno očekivati da vojska od poreskih obveznika dobije novac kojim bi ublažila efekte višedecenijskog neulaganja u vojsku".

"Imamo resurse da to ostvarimo, a to je pre svega prodaja viška vojne imovine. To je rešenje koje ne bi opteretilo ekonomski razvoj države i standard građana, a vojska bi u kratkom roku, za nekoliko godina, postala sila o kojoj je pričao predsednik Boris Tadić", ocenio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije.

Ponoš je podsetio da je Generalštab, kada je Vlada Srbije donela master plan, 2006. godine, za prodaju viška vojne imovine, insistirao da prihod ide u opremanje vojske, a ne u tekuće i personalne troškove, "jer bi bilo besmisleno da, na primer, trošimo pare od prodaje zgrada na nabavku soli i bibera".

U odgovoru na pitanje da li rešenje stambenog pitanja podrazumeva i dalje podelu besplatnih stanova, Ponoš je rekao da bi se takav model tražio za starije pripadnike Vojske i to sredstvima dobijenim od prodaje viška vojne imovine.

"Povećanje plata i kreditne sposobnosti otvara perspektivu rešenja tog problema za mlađe pripadnike vojske", rekao je Ponoš i naveo da kredit za montažnu kuću vrednu 20.000 evra bio bi mnogima dostižan i omogućio useljenje za mesec dana.

Na pitanje na šta bi Vojska potrošila novac kad je u pitanju oprema i naoružanje, Ponoš je odgovorio da je prioritet telekomunikaciona oprema za koju su zaključeni ugovori i treba da krene opremanje, zatim lična oprema vojnika, balistička i optoelektronska sredstva, jer imamo vojnike u zoni potencijalnog izvođenja borbenih dejstava.

"Treba da zamenimo kamione koji su u proseku stari oko 25 godina. U kopnenoj vojsci prioritet je opremanje oklopnim vozilima točkašima koji su trend u modernim armijama", kazao je on i podsetio da u vazduhoplovstvu dugo nije investirano, ali zahvaljujući NIP-u obavljen je remont i modernizacija četiri aviona MIG 29.

"Nažalost, ni sa tim nećemo imati modernu ekskadrilu lovaca, što nam treba. Za to je potrebno oko 700 miliona evra. Zemlje u okruženju su krenule u nabavku, a mi ćemo, ako nešto ne promenimo do 2012, biti u velikom zaostatku. Trebaju nam školski avioni, ali i helikopteri koji se osim za transport mogu koristiti i za gašenje požara", naveo je Ponoš.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image