• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica Oluje: Hrvatska slavi zločin nad Srbima

Izvor mondo.rs

Danas se navršava 22 godine od hrvatske akcije "Oluja" tokom koje je proterano više od 220.000 Srba u ubijeno oko 2.000, među kojima i 522 žene i 12 dece. Hrvatska slavi zločin u kojem je bombardovala civile koji su bežali.

 Oluja godišnjica ustaše etničko čišćenje ratni zločin ubistva Izvor: mondo ilustracija


Odluka o početku akcije "Oluja" doneta je na Brionima 31. jula 1995. godine, a na predlog tadašnjeg komandanta sektora "Jug" hrvatskog generala Ante Gotovine.

Oluju planirali penzionisani američki generali

Vojne planove i strategiju u operaciji "Oluja" osmislila je američka firma MPRI, koja je i obučila hrvatsku vojsku, navodi se u tužbi koju su protiv naslednika te firme, kompanije Indžiliti, pokrenuli u SAD Srbi iz Hrvatske. MPRI su osnovali penzionisani američki generali, a predsednik centra Veritas Savo Štrbac rekao je da je ta firma produžena ruka američke vlade.

Na tom sastanku u vili na Brionima predsednik Hrvatske Franjo Tuđman jasno je definisao cilj operacije, poručivši da treba naneti "takve udarce Srbima da praktično nestanu sa ovih prostora".

Sama akcija počela je 4. avgusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća obrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na Republiku Srpsku Krajinu. Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i razvila hrvatsku zastavu.

U operaciji "Oluja" učestvovalo je 138.500 pripadnika hrvatske vojske, MUP-a i Hrvatskog vijeća obrane. Tim snagama su se, prema hrvatskim izvorima, suprotstavile srpske snage od oko 31.000 vojnika.

Područje zahvaćeno hrvatskom ofanzivom napustilo je gotovo celokupno srpsko stanovništvo. Kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima su preko područja pod kontrolom bosanskih Srba u zapadnoj i severnoj Bosni krenule ka Srbiji.

oluja
Izvor: YouTube

Vlasti u Srbiji su izbegličke kolone upućivale u centre u unutrašnjosti zemlje, uključujući i Kosovo.

Vojna akcija "Oluja" ubraja se u jedno od najsurovijih etničkih čišćenja na području bivše SFRJ.

Amerikanci su znali da Hrvatska priprema Oluju

Portparol Stejt departmenta Ričard Baučer izjavio je 2002. godine da su SAD imale "određena saznanja" da su pripreme za akciju "Oluja" u toku, ali da nisu bile "umešane u planiranje ili izvođenje te operacije". To je ponovio i bivši američki ambasador u Zagrebu Piter Galbrajt na suđenju Slobodanu Miloševiću u Hagu.U maju 2007. Galbrajt je u intervjuu hrvatskoj televiziji rekao da veruje da su hrvatske vlasti bile umešane u zločine. "Niko ne može poreći da su se zločini nakon 'Oluje' dogodili, uključujući i korake čiji je cilj bio sprečavanje povratka Srba", rekao je Galbrajt.Četiri godine kasnije Galbrajt je toj televiziji, pored ostalog, rekao da je on 1. avgusta 1995. godine preneo poruku svoje vlade tadašnjem predsedniku Tuđmanu da se ne protivi vojnoj operaciji Hrvatske.

Nema preciznih podataka o žrtvama. Po nekim izvorima, u akciji hrvatske vojske "Oluja" nestalo je 1.805 osoba, a Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila.

Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

Komandant Glavnog štaba Hrvatske vojske Janko Bobetko izjavio je u avgustu 2001. zagrebačkom Jutarnjem listu da je on autor plana akcije "Oluja" i da je vojni vrh s tadašnjim predsednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom tu operaciju pripremao dve godine.

Optužnicu protiv Bobetka Haški tribunal otpečatio je 2002. godine, ali ga hrvatske vlasti nisu izručile tom sudu i on je do smrti 29. aprila 2003. godine bio u zagrebačkoj bolnici.

"Jasno sam upozorio Tuđmana da se moraju zaštititi srpski civili, ali se on na ta upozorenja oglušio", rekao je Galbrajt i istakao da SAD nisu odobrile operaciju čiji je cilj bio proterivanje srpskog stanovništva.

Za vreme Tuđmanovog režima hrvatske vlasti su negirale optužbe o etničkom čišćenju i odbijale saradnju s Međunarodnim sudom za ratne zločine u Hagu, tvrdeći da je reč o legitimnoj vojnoj operaciji protiv pobunjenika. Zvanični stav Hrvatske bio je da nije bilo razloga da Srbi koji nisu bili umešani u ratna dejstva napuste to područje.

U međuvremenu su hrvatske vlasti prihvatile saradnju i Haškom sudu su dostavile na desetine obrađenih slučajeva najtežih zločina počinjenih tokom i nakon vojno-policijskih akcija "Bljesak" i "Oluja".

Pogledajte potresno svedočenje čoveka koje su u bombardovanju civila ubijena, majka braća i ranjena deca:

oluja
Izvor: YouTube

Tužilaštvo haškog Tribunala odustalo je od podizanja optužnica protiv generala Petra Stipetića koji je komandovao vojnim akcijama u sklopu operacije "Oluja" i Mirka Norca koji su saslušani u statusu osumnjičenih.

Marković: Slave četiri, pet sati borbe

Istoričar i potpredsednika SPS-a Predrag Marković rekao je nedavno da Hrvati svake godine slave "četiri, pet sati borbe", što je bio odgovor na pitanje da li Srbi preteruju u veličanju svojih ratnih pobeda.

Norac je u Hrvatskoj ranije osuđen na 12 godina zatvora, što je kasnije smanjeno za godinu dana, zbog likvidacije najmanje 50 srpskih civila na području Gospića i Karlobaga 1991. godine, a u maju 2009. godine osuđen je na sedam godina zatvora za ratne zločine nad civilima u vojnoj akciji Medački džep 1993. godine.

Vrhovni sud Hrvatske potvrdio je oslobađajuću presudu za isti zločin bivšem generalu Rahimu Ademiju.

Hrvatska vlada je početkom jula 2003. saopštila da je primila izveštaj državnog tužioca o krivičnim prijavama i postupcima protiv izvršilaca zločina nakon vojne akcije "Oluja". Optužene su 3.792 osobe, a protiv većine su donete presude.

oluja
Izvor: YouTube

 Aprila 2011. Hrvatska radio-televizija (HRT) objavila je podatke Državnog tužilaštvg Hrvatske (DORH) da su tokom i neposredno posle "Oluje" počinjena 24 ratna zločina u kojima je ubijeno 156 osoba, kao i da je za te zločine procesuirano samo deset bivših pripadnika hrvatske vojske i policije.

Prljavo kazalište u Kninu, Tomson u Slunju

Ovogodišnju proslavu Oluje u Hrvatskoj će obeležiti koncert grupe Prljavo kazalište u Kninu, dok će ustaša Marko Perković Tomson na koncertu u Slunju svojim pesmama veličati klanje Srba i ustaške zločine.

Više nevladinih organizacija iz Hrvatske je, takođe, u aprilu 2011. podsetilo na nekažnjene zločine tokom i posle akcije "Oluja" kada je, kako navode, ubijeno više od 600 civila.

Haški Tribunal je jula 2001. otpečatio optužnicu protiv penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine koji je bio komandant te operacije.

Gotovina je od tada bio u bekstvu sve do hapšenja u Španiji 7. decembra 2005. godine, kada je izručen Tribunalu.

Haški sud je oslobodio Gotovinu i, prema konačnoj presudi tog ad hok tribunala, "Oluja" nije bila udruženi zločinački poduhvat u cilju proterivanja Srba iz Kninske krajine.

Iz registrovanih grobnica na teritoriji Hrvatske, od 2001. godine do 2014. godine ekshumirani su posmrtni ostaci 1.053 Srba žrtava hrvatskih akcija "Bljesak i "Oluja".

Vučić: Nema šta da se hvali u akciji "Oluja"

Komentari 83

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maja

To se ne slavi

Vukasin

Kad tad istina ce isplivati.....

Ратко

У најмању руку сабласно, тужно, чудовишно, и срамотно, а још највише због тога што за олују нико никада није озбиљно одговарао... Хаг није суд, већ бандитско новосветскопоредна наказа, која има за циљ закључавање уз одузимање слободе, и уништавање Срба иза својих зидина, уз обилату помоћ овдашњих слуга, и издајника међу којима су најистакнутији карикатурни, надмени, мутави, и муцави назови политичари, из некадашњих омиљених странака запада, као дс г17+, лдп, нисмо, а уствари врло смо обавештени- дсс, спс, и сада нажалост снс... И док ми овде патимо, они тамо певају, и славе... Треба све односе са хрватима да прекинемо, и подигнемо зид... Уместо да заузме такав чврст став, Зорана Михајловић прича као десетогодишњакиња, и уместо да се већ данас заувек прекину сви односи са хрватском, никоме од наших властодржаца, то не пада на памет, чак су и даље ставом за помирење у ,,региону'', и за европски пут, као и наш председник... Идите сви из Владе Србије, у еу, па да нам сване, и ви и председник. Нигде нема правде за Србе, и Србина ни за лек... Кад Смрдђман нареди гранатирање, Српске избегличке колоне онда је у реду, а кад Милан Мартић испали 4 гранате на загреб, истог дана се подиже хашка оптужница, док против туђмана никада није подигнута... Бог све види, Бог све зна, и ускоро ће стићи ове аждаје што славе ... Ускоро ће све на површину... Само полако, батина има два краја, и над попом има поп.

special image