Pašalić je u razgovoru za RTS kazao da ombudsmanu ne nedostaje autoritet, već da je stvar u tome da ombudsman svojim autoritetom zaštiti građane, i da bi u tom smislu mogle da budu proširene njegove nadležnosti na kontrolu rada sudova, jer je, kako je istakao, 10 odsto građana koji se obraćaju zaštitniku nezadovoljno radom sudova.

Ombudsman je rekao da je pred institucijom nad čijem je čelu odnedavno mnogo posla, istakavši izmene i dopune Zakona o zaštitniku građana, što je predviđeno obavezama koje proizilaze iz Poglavlja 23 u pregovorima sa Evropskom unijom.

Na pitanje da li je spreman da ga svrstavaju na različite strane zbog kritikovanja neke institucije, Pašalić je odgovorio da je apsolutno spreman na to, dodavši da Zaštitniku građana nije dozvoljeno da daje političke izjave.

Zaštitnik građana izjavo je danas da slučaj rušenja baraka u beogradskoj četvrti Savamala 2016. godine nije stavljen ad akta, da se prati, ali je i ocenio da je taj slučaj "previše politizovan".

Zoran Pašalić novi ombudsman

Pašalić je gostujući na Radio televiziji Srbije rekao da ono što stoji na raspolaganju Zaštitniku jeste da uputi preporuke nadležnim institucijama za koje misli da su napravili grešku, kako da je otklone, a ako to ne učine uz nekoliko ponavljanja, postoji poslednja mogućnost, a to je preporuka za smenjivanje funkcionera koji je napravio.

Savamala: Tužilaštvo analizira predmet

"Ja sam zatekao takav predmet. Taj slučaj nije stavljen ad akta i prati se, ali to ne znači da će se on raditi prioritetno", naveo je Pašalić, precizirajući da se po njemu nije postupalo godinu dana.