Zvanični Vašington je poslednjih dana otvorio dva fronta na dva kontinenta. Vojnom intervencijom preti se i Severnoj Koreji, navodno zbog njenog nuklearno programa, ali i Venecueli, gde "meka" socijalistička diktatura već dugo ide na živce Zapadu.
Da li su u pitanju principijelni razlozi zemlje koju njeni građani doživljavaju kao globalni "svetionik demoktratije" a ostatak globusa kao manje ili više nevoljenog "svetskog policajca" vođenog mirisom jeftinog petroleja, teško je reći ali da nekom ovakva situacija koristi vidi se i iz sledećeg.
Rejting američkog predsednika Donalda Trampa skočio je za šest procentnih poena od kako je on nagovestio mogućnost vojne akcije protiv Severne Koreje, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnjenja.
Procenat Amerikanaca koji podržavaju Trampa povećan je sa 39 odsto, koliki je bio pre nedelju dana, na 45 odsto, pokazala je anketa koju je uradila agencija Rasmusen Riports (Rasmushen Reports), naklonjena konzervativcima.
Desničarski Foks njuz ukazuje da je poslednje istraživanje Galupa postavlja Trampov rejting na 37 odsto, ali bi noviji podaci trebalo da budu objavljeni u ponedeljak.
Bivši predsednik SAD Barak Obama je, u otprilike sličnom periodu svog mandata, imao podršku 54 odsto Amerikanaca.
Anketa Rasmusena pokazala je da je podrška Trampu skočila pošto je severnokoorejski lider Kim Džong-Un zapretio da će ispaliti raketu u vode nedaleko od Guama, američke teritorije u Tihom okeanu.
Trampov odgovor bio je da će se Pjongjang suočiti sa "vatrom, besom i, iskreno, silom kakvu ovaj svet nikad nije video". On je narednih dana nastavio sa sličnom retorikom.
Vojna intervencija, ovoga puta "u humanitarne svrhe" (to smo već viđali i u Jugoslaviji), spominjana je i u slučaju Venecuele.
Vlada Venecuele večeras je optužila američkog predsednika Donalda Trampa da želi da ugrozi stabilnost u Južnoj Americi sa "bezobzirnom pretnjom" o mogućoj vojnoj opciji za rešavanje političke krize u zemlji.
"Bezobzirna pretnja predsednika Donalda Trampa ima za cilj da uvede Latinsku Ameriku i Karibe u sukob koji bi trajno razorio stabilnost, mir i bezbednost našeg područja", izjavio je ministar inostranih poslova Venecuele Horhe Areasa i dodao da se "čvrsto i kategorično odbacuju (Trampove) neprijateljske izjave".
SAD su početkom avgusta uvele direktne sankcije protiv predsednika Venecuele Nikolasa Madura ocenjujući da je diktator.
Maduro je tada odbacio američke sankcije, navodeći da neće da "poštuje imperijalističke naredbe".
Venecuelu potresa najgora politička kriza u poslednjih nekoliko decenija, sa demonstracijama u kojima je od 1. aprila stradalo 125 i povređeno nekoliko hiljada ljudi.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti